30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


AB’nin Yeni PCI Listesinde Dört Doğal Gaz Projesi Yer Alıyor

ANKARA (Enerji Portalı) – Avrupa Komisyonu, AB’de sınır ötesi enerji altyapısını uygulamak için dördüncü Ortak Çıkar Projeleri Listesini (Projects of Common Interest, PCI) kabul etti.

31 Ekim 2019 tarihinde onaylanan dördüncü PCI listesindeki projeler, tüketici ve çevre koruma kuruluşları gibi enerji alanında aktif olan paydaşlarla birlikte TEN-E Yönetmeliği hükümlerine uygun olarak son 18 ay boyunca açık, şeffaf ve kapsayıcı bir süreçte değerlendirildi ve seçildi. Onaylanan listede üç ana hedefi arasında dikkatli bir denge kuruyor: sürdürülebilirlik, satın alınabilirlik ve arz güvenliği.

2013 yılında kabul edilen Trans-Avrupa Şebeke Enerjisi (Trans-European Network-Energy, TEN-E) Yönetmeliği uyarınca, Komisyon AB’deki elektrik, akıllı şebekeler, gaz, petrol ve CO2 şebekelerini birbirine bağlayan en önemli PCI’leri belirliyor.

İklim Eylemi ve Enerjiden Sorumlu Komisyon Üyesi Miguel Arias Cañete, şunları söyledi:

“Avrupa’nın enerji geçişi, yenilenebilir enerji seviyelerinde ve hızla düşen maliyetlerde rekor seviyelerde devam ediyor. Ancak Avrupa’nın enerji altyapısının aynı yönde ve aynı hızda tam olarak desteklenmesi gerekiyor. Bu yüzden yeni projeler listesine kilit elektrik bağlantılarına ve akıllı şebekelere odaklanmayı öneriyoruz. Günümüzün temiz enerji altyapısını artırma adımları, enerji sistemimizi daha sürdürülebilir, daha rekabetçi ve daha güvenli hale getirme yönünde önemli bir adım daha atıyor.”

 Enerji Sendikası Başkan Yardımcısı Maroš Šefčovič, “Ortak çıkar projelerimizle, tedarik güvenliğini arttırmak için Avrupa çapında güçlü ve iyi bağlantılara sahip ağlar kuruyoruz.” diye belirtti.

Elektrik ve akıllı şebekeler, projelerin% 70’inden fazlasını oluşturuyor. Öte yandan, çevreci politikaları sürdürme çalışmalarına karşın listede doğal gaz projeleri yer almaya devam etti.

Yeni listede, doğal gaz projelerinin 53’ten 32 düştüğü gözlemlendi. Bir başka deyişle PCI listesindeki oranı %21 oldu. Mevcut listede 4 yeni doğal gaz projesi yer alıyor.

Listeyi görmek için enerjiportali.com/wp-content/uploads/2019/11/UNION-LIST-OF-PROJECTS-OF-COMMON-INTEREST.pdf Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Dünya Enerji Haberleri için enerjiportali.com/category/dünya Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.