30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


AB ve Doğu Ülkeleri Çevre, Ekonomi ve İklim Eylemi Konusunda Görüştüler

Lüksemburg (Enerji Portalı)- Eylül ayında Lüksemburg’da çevre ve iklim değişikliği konulu İkinci Doğu Ortaklığı (EaP) resmi bakanlık toplantısı gerçekleştirildi.

Toplantıya katılan AB ve Doğu Ortak ülkeleri (Ermenistan, Azerbaycan, Belarus, Gürcistan, Moldova Cumhuriyeti ve Ukrayna); çevre ve iklim eylemini politik ve ekonomik gündem üzerinde daha fazla tutmanın gerekliliğini yeniden doğruladılar.

Bakanlar, 2016’dan bu yana özellikle Paris Anlaşması’nın onaylanması ile su, yeşil ekonomi, sürdürülebilir orman yönetimi ve çevresel değerlendirmeler hakkındaki politika ve mevzuat değişiklikleriyle ilgili olarak kaydedilen ilerlemeleri kabul ettiler. Ayrıca, Çevre ve İklim Doğu Ortaklığı Eylem Planı‘nın hazırlanmasında ve uygulanmasında geniş paydaş katılımını memnuniyetle karşıladılar. Bakanlar, çevre yönetimi ve iklim hedeflerini tüm politika alanlarına dahil etme ihtiyacının altını çizdiler.

Toplantının İklim eylemi bölümünde bakanlar, düşük karbonlu bir ekonomiye geçişten ve Avrupa’nın Doğu Bölgesi’nde sağlanan enerji tasarrufundaki yüksek potansiyelden kaynaklanan fırsatları tartıştılar. Ayrıca, Uluslararası toplumun Paris Anlaşmasını harekete geçirecek teknik kuralları tamamlamayı planladığı, Aralık ayında Katowice’de (COP24) gerçekleştirilecek olan İklim Zirvesi hakkında görüşlerini belirttiler.

 

Kaynak: European Commission

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir