30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


AB Ülkelerinde Elektrikli Otomobil Satışları 3 Kat Arttı

İNGİLTERE (Enerji Portalı) – ACEA, 2020 yılında AB ülkelerinde satılan elektrikli ve plug-in hibrit araçların sayısı bir önceki yıla kıyasla üç kat artış gösterdiğini açıkladı.

Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği (ACEA) tarafından açıklanan verilere göre, 2020 yılında AB ülkelerinde satılan elektrikli ve plug-in hibrit otomobillerin toplam satışların %10’una ulaştığı ve bir milyon adetten fazla satıldığı bildirildi.

Verilere bakıldığında, elektrikli araçların yıllar sonra özel bir pazara hitap eden ürün sınıfından çıkıp, otomotiv piyasasının ana akım ürünlerinden birisi haline gelmeye başlaması ve bu değişimin koronavirüs salgını nedeniyle otomobil satışlarının %24 gibi büyük oranda bir düşüşün yaşandığı bu yıla denk gelmesi dikkat çekti.

Açıklanan net rakamlara göre, 2019 yılında 378,808 adet olan elektrikli araç satışları, 2020 yılı sonu itibarıyla üçe katlanarak 1.046 milyon adede ulaştı. Hibrit teknolojisinin bir diğer çeşidi olan ve fosil yakıtla seyir halindeyken, yolda kendi kendini şarj eden teknolojiye sahip araçların satışları da %59’luk bir artışla 1.182 milyon adet oldu. Tamamen elektrikle çalışan otomobillerin satışları da ikiye katlanarak 247,854 adetten 538,772 adede yükseldi.

Öte yandan, fosil yakıtla çalışan araçlardan benzinli olanların satışı %37 azalırken, dizel yakıtlı araç satışlarının ise %32 oranında gerilediği bildirildi. AB ülkelerinde benzinli otomobillerin halen %48 oranında bir pazar payı ile liderliğini sürdürmekte olduğu da gözlemlendi.

AB ülkelerinde üretim yapan otomotiv firmaları, AB’nin sıkı normları doğrultusunda karbon salımı hedeflerine ve kotalarına uyma zorunluluğu altında olmakla birlikte, bir yandan da özellikle Fransa ve Almanya gibi ülkelerde hükümetler tarafından sağlanmakta olan teşvik ve sübvansiyonlardan da faydalanıyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.