30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


AB Ülkeleri Offshore Rüzgar Enerjisine 31 Milyar Dolar Yatırdı

HOLLANDA (Enerji Portalı) – Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde deniz üstü (offshore) rüzgar enerjisine 2020 yılında 31 milyar dolarlık yatırım yapıldı.

Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde deniz üstü (offshore) rüzgar enerjisine geçen yıl 31 milyar dolarla rekor yatırım gerçekleştirildi. Bu yatırımlar sonucunda geçen yıl offshore rüzgar enerjisinde 2 bin 918 MW kapasite devreye alındı. Böylece, söz konusu ülkelerdeki offshore rüzgar enerjisi kurulu gücü toplamda 25 bin MW’a ulaştı.

Geçen yılki kapasite artışı, bir önceki yıla göre ise yüzde 20 düşüş gösterdi. Geçen yıl devreye alınan ilave kapasite kapsamında, 356 offshore rüzgar türbini elektrik sistemine bağlandı. Bu kapasite artışında 1493 MW ile Hollanda ilk sırada yer alırken, bu ülkeyi 706 MW ile Belçika, 438 MW ile
Birleşik Krallık, 219 MW ile Almanya ve 17 MW ile Portekiz izledi.

Böylece, geçen yıl bu ülkelerde offshore rüzgar enerjisine toplamda 31 milyar dolar yatırım yapıldı. AB ülkeleri arasında Birleşik Krallık ve Almanya son 10 yılın en fazla offshore rüzgar enerjisi yatırımı yapılan bölgeleri oldu.

Kaynak: Enerji Panorama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.