30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


AB, Rusya ve Ukrayna Arasında “Kritik” Gaz Görüşmesi

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Rus gazının Ukrayna üzerinden Avrupa Birliği’ne (AB) geçişinde “üçlü görüşmelere” devam edilmesi kararı alındı.

Berlin’de gerçekleştirilen görüşmelerde, Gazprom ve Ukraynalı Naftogaz şirketlerinden gelen heyetin yanı sıra, Rusya’nın Enerji Bakanı Alexander Novak ve Ukrayna’nın Dışişleri Bakanı Pavlo Klimkin de hazır bulundu.

AB, Rusya ve Ukrayna’nın yaptığı ortak açıklamada, Rus gazının Ukrayna üzerinden AB’ye geçişi konusunda bir anlaşma yapılması yönünde üçlü görüşmelere devam etmeyi kabul ettiklerini bildirdi.

Berlin’de düzenlenen basın toplantısında konuşan Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Maros Sefcoviç, Rusya Enerji Bakanı Novak ve Ukrayna Dışişleri Bakanı Klimkin ile çok iyi bir görüşme yaptığını söyledi.

Rusya ve Ukrayna ile üç taraflı görüşme sürecini kurmayı başardıklarını belirten Sefcoviç, “Tüm taraflar üst düzeyde önemli meseleleri görüşmek için eylül ayında toplanacağız.” dedi.

Avrupa Komisyonuna göre, Avrupa Birliği doğal gazının yüzde 69’unu ithal ediyor. Mevcut en yeni veriler, ithal edilen gazın yüzde 37’sinin Rusya’dan, yüzde 33’ünün Norveç’ten ve yüzde 11’inin Cezayir’den geldiğini gösteriyor.

AB’nin Doğalgaz Çıkmazı: Ucuz Rus Gazının Tek Bağımlısı Almanya Değil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir