30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


AB Komisyon Başkanı: Sürekli Artan Enerji Fiyatları Tedirgin Edici

İSTANBUL (Enerji Portalı)- AB Komisyon Başkanı Ursula von der Leyen, Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu’nda enerji fiyatlarındaki son artışın tüm dünyayı etkileyerek tedirgin verici bir hal aldığını belirtti.

AB Komisyon Başkanı, “Avrupa bugün doğalgaz enerjisi için dışa çok bağımlı . Bu bizi savunmasız hale getiriyor. Yapmamız gerekenlerin en başında tedarikçilerimizi  çeşitlendirmeliyiz . Ama aynı zamanda geçiş yakıtı olarak doğal gazın rolünü sürdürerek temiz enerjiye geçişi hızlandırmalıyız. Avrupa Yeşil Antlaşması 21. yüzyılda Avrupa enerji egemenliğinin bir ayağıdır” diye belirtti.

Avrupa Doğalgaz tüketiminin %90’ını İthal ediyor

Von der Leyen, Avrupa’nın doğal gaz ihtiyacının yüzde 90’ını ithal ettiğini belirterek, “Avrupa’nın gelecekteki enerji güvenliği net biçimde yerli ve temiz enerjiye bağlı.” dedi.

Yeşil Enerjiye Geçiş Zorunlu

AB’nin ortak gaz rezervi kurmak ve ortak sözleşmelerle doğal gaz tedarik etmek gibi stratejileri de değerlendirdiğini dile getiren von der leyen, uzun vadede enerji bağımlılığından kurutulmanın tek yolunun yenilenebilir kaynaklara yatırım olduğunu söyledi.

Von der Leyen, AB uzun dönem bütçesi ve kurtarma programının 500 milyar euroluk kısmının yeşil dönüşüme ayrıldığını, bu kaynakla rüzgar, güneş ve yeşil hidrojen gibi çeşitli yenilenebilir yatırımlara hız verilmesinin planlandığını belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.