30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


AB ile Azerbaycan Arasında Enerji İmzası

AZERBEYCAN (Enerji Portalı)-Azerbaycan’da temaslarda bulunan AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Azerbaycan’da Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile görüştü. Görüşme sonrası enerji alanında Stratejik Ortaklık Mutabakat Zaptı imzalandı. Ursula von der Leyen, sosyal medya hesabından, doğalgaz tedariki konusunda paylaşımda bulunarak birkaç yılda tedariki ikiye katlamak istediklerini açıkladı.

Azerbaycan ile Avrupa Birliği (AB) arasında enerji alanında Stratejik Ortaklık Mutabakat Zaptı imzalandı.

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, temaslarda bulunmak için geldiği Azerbaycan’da Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile görüştü.

Görüşme sonrasında Aliyev ve Von der Leyen, Avrupa’ya daha fazla Azerbaycan gazının iletilmesini öngören Stratejik Ortaklık Mutabakat Zaptı’na imza attı.

Von der Leyen, Twitter’dan yaptığı açıklamada, “AB, güvenilir enerji tedarikçilerine yöneliyor. Azerbaycan da bunlardan biri. Bugünkü anlaşmayla Azerbaycan’dan AB’ye gaz arzını ikiye katlayarak Güney Gaz Koridoru’nu genişletmeyi taahhüt ediyoruz. Bu, bu kış ve sonrasındaki gaz tedarikimiz için iyi bir haber.” ifadesini kullandı.

AB tedariki artırmak istiyor

Avrupa Birliği (AB), Rus doğalgazına alternatif olarak Azerbaycan’dan tedariki birkaç yıl içinde iki kat artırmak istiyor.

Azerbaycan’da temaslarda bulunan AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Azerbaycan’la enerji konusunda yeni bir anlaşma imzalayacaklarına işaret ederek, “AB, daha güvenilir enerji tedarikçilerine yöneliyor.” değerlendirmesinde bulundu.

“Hedefimiz birkaç yıl içinde Azerbaycan’dan AB’ye gaz sevkiyatını ikiye katlamak” ifadesini kullanan von der Leyen, Azerbaycan’ın AB enerji arz güvenliği ve iklim dostu dönüşümünde çok önemli bir ortak olacağını belirtti.

Von der Leyen’in Azerbaycan ziyaretine AB Komisyonunun Enerjiden Sorumlu Üyesi Kadri Simson da eşlik ediyor.

Söz konusu temaslar kapsamında Azerbaycan’dan ilave doğalgaz alımı için anlaşma yapılması öngörülüyor.

Toplam 1,3 trilyon metreküp kanıtlanmış doğalgaz rezervine sahip Azerbaycan’dan Avrupa’ya gönderilen gazın artırılması için ek yatırımlara ihtiyaç duyuluyor.

Ek boru hattı ve kapasite genişletme yatırımlarının yanı sıra Bakü’nün doğalgaz üretimini de ciddi seviyede yükseltmesi gerekiyor.

Güney Gaz Koridoru kapsamında inşa edilen Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı’nın (TANAP) Avrupa ayağı olan TAP’ın yıllık kapasitesi 10 milyar metreküp olarak hesaplanıyor. Bu boru hattının kapasitesinin iki kat artırılması planlanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.