30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


AB, Çin’den Güneş Paneli İthalatı Önündeki Engelleri Kaldırıyor

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Avrupa Komisyonu, 2013’ten beri Çin’den gelen güneş panellerine uygulanan anti-damping ve gözetim önlemlerinin 3 Eylül’den itibaren sona ereceğini açıkladı.

Konuya ilişkin yapılan açıklamada, üreticiler ve kullanıcıların ihtiyaçlarının göz önünde bulunduran Avrupa Komisyonu’nun önlemlerin kaldırılmasının AB’nin çıkarına olduğuna karar verdiği belirtilerek, söz konusu kararın birliğin yeni yenilenebilir enerji hedeflerini de dikkate aldığı kaydedildi.

Asgari İthalat Fiyat Taahhüdü uygulaması Aralık 2013’te 3 yıllık bir süre için yürürlüğe girmişti. Önlem paketi, Çin’den kristal güneş pilleri ve modülleri ithalatı için ithalat miktarlarının düzenlenmesini içeriyordu. Anlaşma, AB ile Çin arasında bir uzlaşma olarak müzakere edildi ve anti-damping ve anti-sübvansiyon vergileri yerine yürürlüğe girdi.

AB güneş işletmelerinin ortak girişimi EU ProSun 2015 sonbaharında Avrupa Komisyonu taahhütnamesinin son bir gözden geçirmesi için başvuruda bulunmuş ve bu da geçen Mart ayında 18 aylığına yenilenmesine yol açmıştı.

Komisyonun dünkü açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Komisyon Mart 2017 kararında, AB güneş paneli üreticileri, kullanıcıları ve ithalatçıları arasında bir denge kurmayı amaçladı. Ayrıca, AB tüketicilerinin dünya pazar seviyesine yakın fiyatlarda panel satın alabilmelerinin sağlaması amaçlandı. Üye devletlere danıştıktan sonra 18 aylığna önlemler almaya karar verdi.

Komisyon, pazar durumunun, planlanan 18 ayın ötesindeki önlemlerin daha da uzamasını haklı çıkaracağı ölçüde değişmediğini gözlemledi. Bu nedenle, AB endüstrisinin bir vade gözden geçirme soruşturması talebi reddedildi.”

EU ProSun haberlerden memnun kalmayacak olsa da, küresel endüstrinin çoğunluğu harekete geçecek.

SolarPower Europe’un CEO’su James Watson, Çin’den gelen güneş panellerine uygulanan antidamping ve gözetim uygulamasının kaldırılmasına ilişkin, “SolarPower Europe, Avrupa’da güneş sektörünün büyümesinin önünde büyük bir engel olarak gördüğümüz bu uygulamaların kaldırılması için çok mücadele etti. Komisyonun, önlemleri ortadan kaldırmaya yönelik kararından memnuniyet duyuyoruz. Aynı zamanda, Avrupa’da güneş üretiminin büyümesi için güçlü bir sanayi politikasına sahip olmalıyız.” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.