30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


AA ve TİKA’nın Düzenlediği “Enerji Muhabirliği Eğitimi” Başladı

İSTANBUL (Enerji Portalı) – AA ve TİKA iş birliğiyle düzenlenen ‘Enerji Muhabirliği Eğitimi’ başladı. 19 Nisan’a kadar sürecek olan eğitime 20 kursiyer katıldı.

Anadolu Ajansı (AA) ile Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) iş birliğiyle yabancı gazeteciler için düzenlenen “Enerji Muhabirliği Eğitimi” başladı. AA’nın nitelikli alan muhabiri yetiştirme vizyonu çerçevesinde ve TİKA’nın muhabir yetiştirme programı kapsamında, AA Haber Akademisi bünyesinde düzenlenen eğitim programına Moldova, Arnavutluk, Gürcistan, Afganistan, Ukrayna, Kazakistan, Mısır, Sırbistan, Güney Sudan ve Venezuela’dan 20 kursiyer katılıyor.

Katılımcılara, enerji muhabirliği, enerji haber yazım teknikleri, infografik, fotoğraf ve görüntünün habere katkısı gibi teknik derslerin yanı sıra enerji diplomasisi, enerji ilişkileri ve güvenliği, enerji hukuku, uluslararası enerji politikalarında dönüşüm ve bölgesel enerji politikaları, uluslararası enerji kurumları ile enerji ekonomisi alanlarında eğitimler verilecek.

Katılımcılara eğitim programı hakkında bilgi veren AA Haber Akademisi Müdürü Hayri Çetinkuş, AA’nın uluslararası bir haber kuruluşu olarak 13 dilde yayın yaptığını söyledi. Çetinkuş, AA Haber Akademisi bünyesinde belirli aralıklarla dünyanın çeşitli bölgelerinden gelen yabancı gazetecilere eğitim verdiklerini belirterek, “Dost ve kardeş ülkelerden gelen gazetecilere verdiğimiz bu tür eğitimleri kamu diplomasisine katkı sunacağı düşüncesiyle düzenliyoruz.” ifadesini kullandı.

AA’nın, Türkiye’nin bağımsızlık mücadelesinin haklılığını kamuoyuna ve dünyaya aktarmak amacıyla 6 Nisan 1920’de Mustafa Kemal Atatürk tarafından kurulduğunu hatırlatan Çetinkuş, 2020’de 100’üncü yılını kutlayacak kurumun, dünyanın en büyük 5 ajansından biri olmayı hedeflediğini aktardı.

Pratik ve teorik olarak 78 saatlik ders programını başarıyla tamamlayan katılımcılar, sertifika almaya hak kazanacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.