30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


9. Enerji Verimliliği Forumu ve Fuarında “Binalarda Enerji Verimliliği” Konuşuldu

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın açılışını yaptığı ‘9. Enerji Verimliliği Forumu ve Fuarı’nda düzenlenen ‘Binalarda Enerji Verimliliği Gelişmeleri’ başlıklı oturumda, ısı yalıtımının binaların verimliliği için açısından önemi konuşuldu. İZODER’in son 10 yılda bilinçlenme konusunda çok önemli çalışmalar yaptığını belirten İZODER Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ertuğrul Şen, vatandaşa destek amacıyla yalıtım uygulamalarında KDV’nin yüzde 1’e indirilmesi lazım” dedi.

Lütfi Kırdar Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda düzenlenen 9. Enerji Verimliliği Forumu ve Fuarı’nın ikinci gününde yapılan ‘Binalarda Enerji Verimliliği Gelişmeleri’ başlıklı oturumda konuşan İZODER Başkan Yardımcısı Ertuğrul Şen, “Ülke olarak toplam tükettiğimiz enerjinin çok önemli bir kısmı yüzde 40’lara ulaşmış ve sanayinin de önüne geçmiş durumda. İşin vahim boyutu, binalarda, sanayiden daha fazla savurganlığın olması. Ülke olarak tüketilen toplam enerjinin yüzde 40’ının binalarda israfa dönüşmesi, hepimizin cebinden para çıkması demektir. Dolayısıyla yalıtımın hepimizi ilgilendiren bir boyutu var. Alacağımız önlemlerle de bu savurganlığın önüne geçmemiz mümkün. Önümüzdeki 2023 tarihine planlanmış eylem planlarını sağlamamız mümkün. Biz İZODER olarak ülkemize hizmet etmeye hazırız” diye konuştu.

İZODER’in kurum olarak, yalıtım konusunda özellikle bilinçlendirme amacıyla çok önemli çalışmalar yaptıklarını belirten Ertuğrul Şen, “Vatandaşı, sektör aktörlerini ve karar vericileri bu noktada bilinçlendirmeyi hedefledik. Bilinçlendirme için kamuyla birlikte hareket etmemiz lazım. Kısa süre içinde gerek kamu spotu, gerekse yıl boyunca sürdürdüğümüz seminerlerimizi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı işbirliğiyle, çeşitli illerde sürdüreceğiz” dedi. Ertuğrul Şen, konuşmasında şu konulara dikkat çekti:

İthal ettiğimiz enerjinin yarısını israf ediyoruz 

“Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Berat Albayrak’ın dünkü konuşmasında ifade ettiği gibi, kamuyla birlikte özel sektör ve vatandaşlarımızla bu işin altından kalkmamız gerekiyor. Hedefler, Ulusal Enerji Verimliliği Eylem Planı içerisinde çok net bir şekilde verildi. Önümüzdeki 2023 yılına kadar tasarruf etmemiz gereken, enerji miktarı 23.9 milyon ton eşdeğer petrol… Aslında bu rakam bana göre düşük çünkü potansiyelimiz çok daha fazla. Bugün bizim yıllık tükettiğimiz 120 milyon ton eşdeğer petrol civarında toplam bir enerjimiz var. Bunun yüzde 75’ini, 50 milyar dolar civarında döviz vererek ithal ediyoruz.Binalarda kullanılan %35-40’lık kısmın yarısını israf ediyoruz.”

Yalıtım uygulamalarında KDV yüzde 1’e indirilmeli

Yalıtım uygulamaları açısından finansman çözümlerinin İZODER’in eylem planları içinde çok ciddi yer aldğını ifade eden Ertuğrul Şen, “Biz yalıtım konusunu yeniden keşfetmeye çalışmamalıyız. Çünkü gelişmiş ülkelerde yapılmış başarılı örnekler var. Hatta o kadar başarılı oldular ki, gelişmiş ülkelerde, ‘desteği kaldırsak mı’ demeye başladılar. Verimlilik diye konuştuğumuz ve bunu sağlayan mal ve hizmetlere konulan vergilerin kaldırılması, KDV’nin yüzde 1’e indirilmesi şart. Ayrıca düşük maliyetli kredilerin de teşvik olarak sunulması, çok önemli. Kredilerin bir bölümünün devlet tarafından sübvanse edilmesi de tüketiciye dönük bir uygulama yöntemi. Örneğin Enerji Kimlik Belgesi kapsamında B sınıfında enerji verimlilik uygulaması yapan tüketicinin kredisinin yüzde 20’si, A sınıfı EKB Belgesi olacak binalara ise %40’ı sübvanse edilebilir. Bu yöntemlerin hepsi de başarılı olmuş finansman modelleridir. Ayrıca teşvik paketlerinde sadece teşvik değil, ceza da sunulması lazım. Örneğin enerji verimliliği uygulamasında enerji verimli cihazlar kullanmayanların elektriği, yalıtım yaptırmayanların ise doğalgaz ve elektriği daha pahalı kullanmaları sağlanabilir” dedi. Hemen uygulanabilecek eylemlerden birisi de enerji verimliliği uygulamaları, başta ısı yalıtımı olmak üzere konut kredilerinde olduğu gibi tüketici kredilerindeki %5’lik BSMV ve %15’lik KKDF derhal sıfırlanabilir.

30 milyar dolarlık tasarruf

29 Mart Perşembe günü, ‘9. Enerji Verimliliği Forumu ve Fuarı’nın açılışını yapan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Berat Albayrak, Ulusal Enerji Verimliliği Eylem Planı kapsamındaki kazanımları şu şekilde açıklamıştı: “2023’e kadar 10,9 milyar dolarlık bir yatırım söz konusu. Kaynaklarımızı olabildiğince az kullanıp daha rekabetçi bir özel sektöre kavuşmak bizim için çok önemli ki, bu süreç kazan-kazan olsun. Bu, 23.9 milyon ton petrol eş değeri enerji tasarrufu ve birincil enerji tüketiminin yüzde 14’üne varan tasarruf ile 66,6 milyon ton karbon salımı azaltımı anlamına geliyor. Burada 2023’e kadar 20 bin istihdam yaratılacak ve 4,2 milyar dolarlık bir enerji santrali yatırımı yapma zorunluluğundan da kurtulacağız. Böylece Ulusal Enerji Verimliliği Eylem Planı ile 2033’e kadar toplamda 30,2 milyar dolarlık bir tasarruf miktarı ortaya çıkacak.”

Eylem Planında konut önemli bir yer tutuyor

Eylem planı kapsamındaki hedeflerde konut ve sanayinin önemli bir yer tuttuğuna işaret eden Bakan Albayrak, bu alanlarda her kesime iş düştüğünü şöyle dile getirmişti: “Bugün somut bir şekilde bu alanları açıklayıp takipçisi olacağız. 2023’e kadar 1,7 milyon konutun dönüşümüyle 1 milyar dolarlık tasarruf sağlanacak. Bu tasarruf, ısı yalıtımının 20 yıllık ömrünü dikkate aldığımızda 10 milyar dolara çıkıyor. Isı yalıtımı 20 yıllık ömrü içinde 5 yılda kendini amorti ediyor. Kalan 15 yılda vatandaşın cebine katkı yapan bir yatırımdan bahsediyoruz. Isı yalıtımı, ısınma faturasında yüzde 40’a kadar düşüş sağlıyor. Burada finansal kurumlarımızla, tüketici kredisi özelinde değil daha rekabetçi bir program ortaya koyacağız. Fatura tasarrufundan elde edilen gelirle taksitlerin ödenebileceği, düşük faizli bir model oluşturacağız. Eylem planı kapsamındaki hedefler ‘düşük maliyet, yüksek rekabet gücü’ fikriyle konuldu. Bu hedeflerle konuttan sonra enerji tüketiminde yüzde 32 ile en büyük paya sahip sanayide de tasarruf 10 milyar dolar seviyesine ulaşacak.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.