30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


9. Enerji Verimliliği Forumu ve Fuarı Başladı

9. Enerji Verimliliği Forumu ve Fuarı Bugün Başladı.
EnerjiveTabii Kaynaklar Bakanı Albayrak enerjide yeni hedefler hakkında bilgi verdi.

Enerji Bakanı Albayrak, ”Konut dönüşümü ile yaklaşık 10 milyar dolarlık tasarruf potansiyelinden bahsediyoruz” dedi.

Bu yıl 9’uncusu organize edilen Enerji Verimliliği Forum ve Fuarı’nda konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, “2033’e kadar 66.6 milyon ton karbon emisyonu azaltımı yapacağız” dedi.

 

Bakan Albayrak’ın açıklamalarında önemli noktalar şu şekilde;

 ”Ticaret savaşlarını yakından takip ediyoruz öyle değil mi? Daha rekabetçi özel sektöre kavuşma hedeflerimizden bir tanesi olmalı. Sanayimize dağıtım şirketlerimize ciddi anlamda iş düşüyor. Konut dönüşümü ile yaklaşık 10 milyar dolarlık tasarruf potansiyelinden bahsediyoruz. Bu ekosistemin merkezinde konutu oturttuğumuz çok büyük bir potansiyel var. Koordinasyonda bakanlığımızın olduğu enerji verimliliğinin olduğu firmalar Enerji Verimliliği Danışmanlık (EVD) firmalarımızın artık bir dönüşüme girmesi lazım.”

‘Ticaret savaşlarını yakından takip ediyoruz öyle değil mi? Daha rekabetçi özel sektöre kavuşma hedeflerimizden bir tanesi olmalı. Sanayimize dağıtım şirketlerimize ciddi anlamda iş düşüyor. Konut dönüşümü ile yaklaşık 10 milyar dolarlık tasarruf potansiyelinden bahsediyoruz. Bu ekosistemin merkezinde konutu oturttuğumuz çok büyük bir potansiyel var. Koordinasyonda bakanlığımızın olduğu enerji verimliliğinin olduğu firmalar Enerji Verimliliği Danışmanlık (EVD) firmalarımızın artık bir dönüşüme girmesi lazım. Ulaştırmada ciddi potansiyel var toplu taşımayla ilgili… Yerel yönetimler ciddi bir potansiyeli ortaya koyuyor. ISO 50001’in de şart koşularak takip edildiği bir yol haritasını sıkı bir şekilde ortaya koyacağız.

9 milyarlık dolarlık yatırımla hedeflenen 2033’e kadarki kazanım, yaklaşık 30.2 milyar dolar öngörülen unsur. Bu yaklaşık 23.9 milyon ton petrol eş değeri bir enerji tasarrufu demek. Yüzde 14’e varan bir azaltım demek. 66.6 milyon ton karbon eşdeğerinde bir salınım azaltımı demek.

Enerji tüketimimizde öne çıkan 3 sektör vardır

Sanayi: Yaklaşık yüzde 32’si

Ulaştırma: Yüzde 26

Konut ve hizmetler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.