30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


8 Bin Konutun Elektrik İhtiyacını Karşılayacak Güçte Kaçak Trafo Merkezi Kurdular!

DİYARBAKIR (Enerji Portalı) – Diyarbakır ilinin Bismil ilçesinde bir seranın ısıtılmasında kullanılan ve çevresi duvarlarla örülerek gizlenen 3 kaçak trafo, drone yardımıyla tespit edildi.

Enerji kalitesini düşüren kaçakla mücadeleyi bir süredir drone destekli sürdüren Dicle Elektrik ekipleri, Bismil ilçesinde kullanılan kaçak trafolarla ilgili harekete geçtiler. İlçede sayıları hayli fazla olan seralardan birinin, kömür veya diğer yakıtlar yerine kaçak elektrikle ısıtıldığını belirleyen ekipler, burada denetim yapmak istediler ancak sera sahipleri, buna izin vermediler.

Bunun üzerine ekipler, seradaki kaçak trafo denetimini drone yardımıyla gerçekleştirdi. Drone kamerasından alınan görüntülere göre, 25 dönümlük alan üzerinde kurulu seranın hemen yanında direk üzerinde bir adet kayıtlı trafo bulunduğu ancak buradaki ana hattan da yandaki binaya harici olarak orta gerilim yeraltı kablosu çekildiği belirlendi.

3 adet kaçak trafo tespit edildi…

Söz konusu seraya ait çevresinin dışarıdan bakıldığında görünmemesi için briket duvarla örülerek gizlenen 3 adet kaçak trafo tespit edildi. Bunun üzerine kurumun avukatları, konuyu mahkemeye taşıdılar. Mahkemenin el koyma kararının ardından ise ekipler, jandarmayla birlikte seraya giderek, kaçak şebekeyi topladı. Ekipler, toplam 4 bin kVA gücünde olduğu belirlenen 3 trafoya el koydu.

“Serada tespit ederek el koyduğumuz kaçak trafolar ile 8 bin konutun elektrik ihtiyacını karşılamak mümkün.”

Dicle Elektrik yetkililerinde yapılan açıklamada konuyla ilgili şöyle denildi:

Serada tespit ederek el koyduğumuz kaçak trafolar ile 8 bin konutun elektrik ihtiyacını karşılamak mümkün. Bu azımsanmayacak bir güç. Seranın normalde kömür veya diğer yakıtlar kullanılarak ısıtılması gerekirken, burada kaçak elektrikle ısıtma sağlanıyormuş.

Trafoların gücünden yola çıkarak bu serada ayda ortalama bir milyon liralık kaçak elektrik tüketildiğini hesapladık. Şimdi yasal yollardan geriye dönük hesaplamalar yapılarak sera sahipleri hakkında gerekli cezai işlem uygulanacak. Ayrıca, adli açıdan da sera sahipleri hakkında suç duyurusunda bulunuldu.” 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.