30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


8 Adımda Evinizin Isısını Koruyun!

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Evlerde ısı kaybının önüne geçilebilmesi için binaların dış cephesinde 8 adımda yapılabilecek tedbirler ile ısı yalıtımı sağlanabilir.

Giderek artan enerji maliyetleri, ısıyı evin içinde tutan doğa ve tasarruf dostu çözümlere yönelimi arttırdı. Binaların dış cephe yalıtımı ise en popüler gündem maddesi haline geldi. Polisan Kansai Boya Yalıtım Sistemleri ve Teknik Operasyon Müdürü Yüksek Mimar Tuncel Altınel, dış cephe yalıtım sisteminin aslında enerji maliyetlerini aşağı çekmek ve sürdürülebilirliğe katkı sunmak içinde son derece önemli olduğunu kaydetti. 

Dış cephe ısı yalıtımı ile binalarda %35-50 arasında enerji tasarrufu sağlanabileceğine işaret eden Tuncel Altınel“Binaların çatı ve bodrum tavanlarının da yalıtıma dahil edilmesi ile tasarruf oranı %70’lere kadar çıkabilir. Yalıtımda kullanılan levhaların kalınlıklarının artırılması tasarrufu daha da artırabilir. Türkiye’deki evlerin tamamının ısı yalıtım yapılması durumunda yıllık 8-10 milyar dolar tasarruf elde etmek mümkün” dedi. 

“2021 yılı ekim ayı itibarıyla ile 5 milyon TL’lik yalıtım ürününü dünyaya ulaştırmayı başardık”

Polisan Kansai Boya olarak yalıtım pazarından %20 pay aldıklarına da değinen Tuncel Altınel, “Exelans enerji yalıtım sistemleri ile evlerin sıcaklığını muhafaza ediyoruz. Taşyünü paket sistem, Karbonlu EPS paket sistem, EPS paket sistem ve XPS paket sistemleri ile evlerin sıcaklığını sağlarken, ihracat faaliyetlerimizle de Türkiye ekonomisine yükselen bir değer kazandırıyoruz. 2021 yılı ekim ayı itibarıyla ile 5 milyon TL’lik yalıtım ürününü dünyaya ulaştırmayı başardık. 2022’de büyüme trendinin katlanarak devam edeceğini öngörüyoruz” ifadelerinde bulundu. 

Isı yalıtımında izlenmesi gereken adımlar:

Evlerde ısı kaybının önüne geçilebilmesi için binaların dış cephesinde önerilen kalınlıkta levhalar kullanılarak ısı yalıtımı yapılması gerektiğini belirten Tuncel Altınel, bu aşamadan sonra izlenmesi gereken adımları şöyle sıraladı:  

  1. Dış cephe pencerelerinizi ısıcamlı pencereler ile değiştirin. Pencerelerinizde kullandığınız doğrama profillerinin kalınlığının ve içindeki odacık sayılarının artırılması sıcaklığın muhafaza edilmesi için büyük bir kazanım sağlar.
  2. Pencere ve kapılardaki ısı kaçaklarını ortadan kaldırın.
  3. Çatınızın ve bodrum tavanlarının ısı yalıtımını yaptırın. Çıkma altlarını da ısı yalıtımına dahil edin.
  4. Pencerelerinizi sık sık açıp kapatmayın. 
  5. Oda büyüklüğüne uygun petek kullanın. Peteklerinizde termostatik vana kullanıldığından emin olun.
  6. Evinizin büyüklüğüne göre kombi seçin. 
  7. Petek ve kombi bakımınızı yaptırmayı ihmal etmeyin.
  8. Yeni yapılan binalarda ise merkezi ısınma sistemi uygulanması büyük bir avantaj yaratır. Evinizi değiştirmek istiyorsanız bunu dikkate alın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.