30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.

“73 Trilyon Dolarlık Yatırımla Yüzde 100 Temiz Enerji”

ABD (Enerji Portalı) – Stanford Üniversitesinde yapılan bir araştırmaya göre, 73 trilyon dolarlık yatırımla yüzde 100 temiz enerjiye geçebilir.

Stanford Üniversitesinde yapılan bir araştırmaya göre, 143 ülke 2050’ye kadar 73 trilyon dolarlık yatırımla yüzde 100 temiz enerjiye geçebilir. İklim krizini önlemek için gereken yatırımlar, aynı zamanda her yıl kirliliğin neden olduğu 7 milyon ölümü de azaltmaya yardımcı olacak.

Yapılan hesaplamalara göre, sağlanan tasarruf ve kazanılacak geri dönüşlerle, 73 trilyon dolarlık yatırım 7 yıl içinde kendisini geri ödeyecek. Çalışmayı gerçekleştiren ekibin yöneticisi “Daha önce yaptığımız hesaplamalara dayanarak, bunun 1,5°C küresel ısınmayı önleyeceğine inanıyoruz. 2009 yılından 2030 yılına kadar yüzde 100 geçişin teknik ve ekonomik olarak mümkün olduğu sonucuna vardık ancak sosyal ve politik nedenlerle şu an 2050’yi daha olası bir tarih olarak görüyoruz” dedi.

Planın elektrik, ulaştırma, sanayi, tarım, balıkçılık, ormancılık ve ordu dahil olmak üzere tüm sektörlerde tamamen yenilenebilir enerjiyle çalışmasını içerdiğini kaydeden yönetici şunları ekledi:

“Halihazırda ihtiyacımız olan teknolojinin yüzde 95’ine sahip olduğumuza inanıyoruz. Sadece uzun mesafe ve okyanus seyahati için hala çözümler bulamadık.”

Kaynak: Enerji Panorama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir