30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


72,3 Milyar Liralık Yerli Kömür Ekonomiye Kazandırılacak

ANKARA (Enerji Portalı) –  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “TTK ve TKİ’ye ait 7 sahanın ruhsat devriyle, potansiyeli yüksek bu alanları üretime açıyoruz, milletimizin hizmetine sunuyoruz. TKİ’nin ruhsatlarında 25 ila 30 yıl olarak öngörülen proje sürecince yaklaşık 72,3 milyar lira değerindeki yerli kömür ekonomiye kazandırılacak.” dedi.

TKİ-TTK Maden Ruhsatları Devri İmza Töreninde konuşan Dönmez, bugün açıklayacakları yeni modelle birlikte yerli kömür üretiminde yeni bir süreci başlattıklarını söyledi.

“TTK ve TKİ’ye ait 7 sahanın ruhsat devriyle, potansiyeli yüksek bu alanları üretime açıyoruz, milletimizin hizmetine sunuyoruz.” diyen Dönmez, son yıllarda artan arama çalışmalarıyla kömür rezervlerini yüzde 100’den fazla arttırdıklarını, ancak mevcut potansiyelin bu rakamın oldukça üzerinde olduğunu belirtti.

Bakan Dönmez, bu yüksek potansiyeli harekete geçirme vaktinin geldiğine işaret ederek, şöyle devam etti:

TTK ve TKİ’ye ait söz konusu ruhsat devriyle kaynaklarımızı ekonomik, güvenli ve verimli bir şekilde değerlendireceğiz. TTK’ye ait alanlarda yıllık ilave 3 milyon ton, TKİ’ye ait alanlarda ise ilave 15,6 milyon ton üretim gerçekleştireceğiz. TKİ’nin ruhsatlarında 25 ila 30 yıl olarak öngörülen proje sürecince yaklaşık 72,3 milyar lira değerindeki yerli kömür ekonomiye kazandırılacak. Söz konusu dönemde sahalardan kamuya 21 milyar lira gelir akışı sağlanacak. TTK’nin ruhsat alanlarında ise yaklaşık 203 milyon tonluk bir üretim sahası yatırımcılara açılacak. Böylece sözleşme süresince 25 milyar liralık ithal kömür ikamesi sağlayacağız.

Yeni yatırım ve üretimlerin beraberinde yeni istihdamları da getireceğinin altını çizen Dönmez, devredilen sahalarda toplamda 15 bin 500 kişilik yeni istihdamın yatırımcılar tarafından sağlanacağının müjdesini verdi.

İlişkili Konular

Bakan Dönmez: “Güneş Enerjisi Sistemi Kurmak Çatıya Anten Takmak Kadar Kolay Olacak”

Bakan Dönmez: “Enerjide Yüz Binleri Bulan İstihdam Olanakları Sağlanacak”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.