30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


66 MW’lık Denizli RES’in Kurulum Çalışmaları Devam Ediyor

AYDIN (Enerji Portalı) – Aydın ve Denizli sınırlarında 16 kilometrelik bir hattı kapsayacak şekilde kurulum aşaması devam eden 66 MW’lık Denizli RES’te 11 adet rüzgar türbininin montajı tamamlandı.

Karacasu Kaymakamı Ahmet Soley beraberindeki heyet ile Babadağ eteklerinde Karacasu’ya bağlı Ataköy sınırlarındaki şantiyeyi ziyaret etti. Heyet, rüzgar türbinlerinin kurulum çalışmalarını inceleyerek yetkililer tarafından bilgi aldı.

denizli res

11 tanesi kurulan, kalan 11 tanesinin kurulum çalışmaları devam eden rüzgar enerjisi santralinde kurulacak 22 türbinden 18 tanesinin Aydın, 4 tanesinin Denizli sınırında yer alacak. Denizli RES tamamlandığında ise 66 MW kurulu güce sahip olacak.

Denizli RES’te bulunan 3,96 metre çap ve 80 metre yüksekliğe sahip kulelere takılı 53 metre kanat uzunluğuna sahip rüzgar türbinlerinden bir tanesinin ürettiği enerji ile 10 bin kişinin bir günlük enerji ihtiyacının karşılanabileceği belirtildi.

Akfen Yenilenebilir Enerji‘nin şirketin toplam 242 MW’lık kurulu güce sahip Kuzeybatı Projesi’nin bir parçası olan Denizli RES’in de içerisinde yer aldığı toplam 4 adet RES’in maliyetinin 263 milyon dolar olduğu ifade edildi.

Maliyetine rağmen Denizli RES’in 7 yılda amorti edeceği ifade edildi.

Kaynak: Ses Gazetesi

Son Dakika Enerji Haberleri için enerjiportali.com/son-dakika-enerji-haberleri Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.