30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


6 Ülke Vatandaşlarının Enerji Sektörüne Bakış Açısı İncelendi

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Bağımsız düşünce kuruluşu E3G tarafından YouGov araştırma şirketince Türkiye, Güney Afrika, Endonezya, Pakistan, Vietnam ve Filipinler’de yabancı yatırımlar konusunda toplumsal algıyı anlayabilmek amacıyla “Yabancı Yatırımlar Konusunda Vatandaş Görüşü Anketi yapıldı.

9-15 Nisan 2019 tarihinde uygulama yapılan her ülkede 18 yaş üstü 1000-1006 kişiye çevrimiçi olarak uygulandı. Ankete Türkiye’nin farklı bölgelerinden 475 kadın ve 525 erkek katıldı.

Ankette sorulan sorular şöyle oldu:

  1. Sizce yenilenebilir enerjiye mi yoksa fosil yakıtlara yatırım yapmak mı daha iyi?
  2. Sizce yatırımlar öncelikli olarak hangi enerji teknolojilerine yapılmalı?
  3. Ülkenizde enerji yatırımlarının yapılması sizce faydalı mıdır?
  4. Yatırımcıların ülkenizde kömürle çalışan santral kurması neleri getirir?
  5. Yatırımcıların ülkenizde güneş enerjisi veya rüzgar enerjisi santrali kurması neleri getirir?

1.soruya verilen cevaplar şöyle oldu:

Verilen yanıtlara göre 6 ülke vatandaşlarının çoğu fosil kaynaklardan ziyade yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırım yapılmasını istiyor.

2.soruya verilen cevaplar şöyle oldu:

Güneş, Rüzgar, Su, Nükleer ve Kömür enerji kaynaklarından yatırım açısından en öncelikli bulunan enerji kaynakları sırasıyla Güneş Enerjisi, Rüzgar Enerjisi ve Su oldu.

Türkiye’de enerji sektöründe toplum en çok güneş enerjisine rağbet etti. Katılımcıların yüzde 83’ü kamunun yabancı yatırımları teşvik etme önceliğini güneşe, yüzde 76’sı ise rüzgar enerjisine vermesi gerektiği yönünde görüş bildirdi.

3.soruya verilen cevaplar şöyle oldu:

Katılımcılar, yatırımcıların yenilenebilir enerjiye yönelmesini faydalı bulurken fosil yakıtlar yatırım yapılmasını çok faydalı bulmadıklarını belirtti.

4.soruya verilen cevaplar şöyle oldu:

Katılımcılar, fosil kaynaklı enerji yatırımları ile verilen seçeneklerden içerisinden en çok “Hava ve su kirliliğine sebep olur” seçeneği tercih ederek fosil yakıtların çevreye verdiği zararları ön planda tuttu.

Türkiye’deki katılımcıların yüzde 56’sı kömür yatırımlarının hava ve su kirliliğini artırdığını, yüzde 46’sı da iklim değişikliğini hızlandırdığını kaydetti.

5.soruya verilen cevaplar şöyle oldu:

Katılımcımlar yenilenebilir enerji yatırımları ile verilen seçeneklerden içerisinden en çok “Uzun dönemde ekonomiye katkı sağlar” seçeneğini seçerek yenilenebilir enerji yatırımlarının ekonomik olarak faydalı olduklarına inandıklarını belirtti.

Ankete katılanların yüzde 66’sı Türkiye’de uzun vadede yenilenebilir enerji yatırımlarının ekonomiye olumlu katkı sağlayacağını, yüzde 62’si su ve hava kirliliğini önleyeceğini ve yüzde 57’si de iklim değişikliğiyle mücadeleye olumlu etki edeceğini belirtti.

İlgili anketi aşağıdan indirebilirsiniz:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.