30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


6. Şeffaflık Çalıştayı’nda Enerji Hakkında Gündem Konuşuldu

ANKARA (Enerji Portalı) – Her yıl EPİAŞ tarafından düzenlenen Şeffaflık Çalıştayının 6.’sı bu yıl online platformda geniş katılımla gerçekleştirildi.

Her sene kamu ve özel sektör temsilcilerini buluşturan Şeffaflık Çalıştayı, EPDK Başkan Yardımcısı Hacı Ali Ulutaş, EPDK Elektrik Piyasası Daire Başkanı Deniz Daştan, EPDK Doğal Gaz Piyasası Daire Başkanı Hüseyin Daşdemir ve EPİAŞ Genel Müdürü Ahmet Türkoğlu’nun açılış konuşmaları ile başladı.

Çalıştay’da konuşan EPDK Başkan Yardımcısı Hacı Ali Ulutaş, EPİAŞ tarafından sektöre kazandırılan Şeffaflık Platformu’nun önemine dikkati çekerek ”Yaptığınız sistemin kullanılabilir olması önemlidir. EPİAŞ tarafından yayınlanan veriler işlevsel olduğu kadar ve piyasanın gelişimine de katkı sunmaktadır. VEP ve VGP de faaliyete başladığında veriler daha da önem kazanacak. Piyasa İşletmecisi olarak paylaştığı veriler için teşekkür ederim.” dedi.

EPDK Elektrik Piyasası Daire Başkanı Deniz Daştan ise yaptığı konuşmada Şeffaflık Platformu’nda 135 verinin yayınlandığını ifade ederek, “Şeffaflık, bilgi demek. Bilgi ise karar vermek ve o doğrultuda ilerlemek demek. Şunu da belirtmek isterim EPDK da paylaşılacak bilginin kapsamını genişletmek ve çeşitlendirmek için çalışmaktadır.” şeklinde konuştu.

EPDK Doğal Gaz Piyasası Daire Başkanı Hüseyin Daşdemir Avrupa Enerji Tacirleri Federasyonu’nun (EFET) yayınladığı hub skorunda ülkemizin 2018 yılına kadar 5 puan bandında olduğunu hatırlatarak OTSP’nin açılmasıyla birlikte artış göstererek geçen sene 9 puana yükseldiğinin altını çizdi.

Pandemi sürecinde herhangi bir aksama yaşanmadı!

Açılış konuşmasında EPİAŞ Genel Müdürü Ahmet Türkoğlu Yotube üzerinden de yayımlanan Çalıştay’a 350 katılımcının katıldığını ve bu yoğun katılımdan duyduğu memnuniyeti ifade ederek, şu açıklamalarda bulundu:

“Pandemi sürecinde Şirketimizin ve sektörümüzün büyük sınavlardan başarı ile çıkmasının haklı gururunu yaşadığımızı da özellikle belirtmek isterim. EPİAŞ olarak gerekli tüm önlemleri alarak ve teknolojik alt yapıyı kurarak çalışmalarımızı katılımcılarımıza kesintisiz hizmet verecek şekilde sürdürmeye devam ettik. Bu süreçte herhangi bir aksama yaşamadığımızı belirtmek isterim. Bakanlığımız, EPDK, TEİAŞ, BİST, BOTAŞ, TAKASBANK, kamu kurumları ve özel sektörümüz, sektör STK’ları ile birlikte çalışarak bu dönemde ülkemize en iyi şekilde hizmet etmenin gururunu birlikte yaşamaktayız.”

Yenilenebilir Enerji Kaynak Garanti (YEK-G) Sistemi’ne yönelik çalışmalarına devam…

2021 yılının enerji sektörü açısından güzel gelişmelerin yaşanacağına dikkati çeken Türkoğlu, şu ifadeleri kullandı:

“Vadeli Elektrik Piyasamızı yakın zamanda açmayı planlıyoruz. Vadeli Doğal Gaz Piyasası’nın açılması için de çalışmalarımız tüm hızıyla sürmekte. VGP’yi de 2021 yılının son çeyreğinde açmayı planlıyoruz. Bunun yanı sıra Yenilenebilir Enerji Kaynak Garanti (YEK-G) Sistemi’ne yönelik çalışmalarımıza da devam ediyoruz. 2021 yılında işletmeye alınacak olan bu sistem sayesinde tüketicilerin tüketimlerini yenilenebilir enerjiden sağlaması belgelendirilerek garanti altına alınmış olacaktır. YEK-G Sistemi ayrıca Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığımızın duyurduğu Yeşil Tarife’ye de (YETA) alt yapı oluşturacaktır.”

“Şeffaflık 2.0’ı gelecek sene sektörümüzle buluşturacağız.”

Şeffaflık Platformu’nun yenilenmesi çalışmalarına da değinen Türkoğlu, şunları ekledi:

“Önemli bir kullanıcı kitlesine ulaşan Şeffaflık Platformunun ikinci versiyonu için iş geliştirme çalışmalarımız devam ediyor. 2021 yılında hayata geçirmeyi hedeflediğimiz proje ile; kullanıcı dostu yenilenmiş bir ara yüz, arttırılmış bir hizmet kalitesi ile sürdürülebilir bir veri altyapısını piyasamıza kazandırmayı hedefliyoruz. Program akışı içerisinde proje ile ilgili sizlerin de görüş ve katkılarınızı bizlerle paylaşmanızı bekleriz.”

Çalıştay’da Şeffaflık Platformu’nda yayınlanan mevcut verilerin yanı sıra yeni verilerin hangilerinin olacağı VEP, VGP, YEK-G Piyasalarında yayımlanacak veri önerileri gibi konular konuşuldu. Ayrıca gelecek sene açılması planlanan Vadeli Gaz Piyasası ile ilgili bir sunum da gerçekleştirildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.