30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


6 kW’lık GES’ten Elektrik Satışında Ne Kazandım? (Video)

Kerem ÇİLLİ (Video Anlatımlı Köşe Yazısı) – Güneş enerjisinden elektrik üretmeye resmi olarak 10 Ağustos 2019’da başladım. Güneş enerjisinden ürettiğim elektrik ile evimin ihtiyacını karşıladım ve fazlasını şebekeye satıyorum.

“Satış mümkün mü?” sorularıyla çokça karşılaşıyorum. Evet, siz de evinizin veya apartmanınızın çatısına güneş enerji santrali kurabilir enerji fazlasını satabilirsiniz.

Bazen kendimi gelecekten gelmiş gibi hissediyorum. Halbuki bu sistem yeni değil ve Avrupa bu konuda bizden çok ilerde. Onlar bugünlerde depolama özellikli sistemler üzerine mesai harcıyorlar.

Kanalıma Abone Olun!

En çok sorulan soruların başında ne kadara mal oldu ve ne kadar kazanıyorsun gelmekte, bu video serisi her ay ne kadar ürettiğimi, kazandığımı gösterecek.

Maliyet konusunda kurduğum sistem aynı zamanda bir deney seti olduğu için rakamlar sizi yanıltabilir. Ortalama kW maliyeti piyasada 1300-1500 dolar mertebelerinde denilebilir. Tabi ki kullanılan ekipmanlara, firmaya göre fiyatlar değişkenlik gösterir.

Ağustos 2019 özetine gelecek olursam; videoda daha detaylı anlatmakla beraber, toplamda 6 kW kapasiteli güneş enerji santralim ile 660 kWh elektrik üretimi gerçekleştirdim ve bunun yaklaşık 100 kwh’lık kısmını evimde kullandım. Geriye kalan 560 kWh’lık bölümünü dağıtım şirketine sattım. Bu satıştan yaklaşık 177 TL kazandım. Satış fiyatım yaklaşık 31 kuruş civarında oldu.

Videoda detaylı olarak anlattım. Siz kurduğunuzda benden daha fazla gelir elde edeceksiniz. Benim başvuru yaptığım zaman saatlik mahsuplaşma denilen yöntem ile hesaplama yapılıyordu. Siz ise bugün başvurduğunuzda aylık mahsuplaşma adı verilen daha avantajlı bir hesaplama yöntemi ile alış ve satış yapacaksınız . Örneğin, siz 31 kuruş yerine 49 kuruştan elektrik satacaksınız…

Çatıya güneş enerjisi sistemi kurup ne ürettiğini izlemek gerçekten keyif verici, bu konunun manevi boyutu sizi ayrıca mutlu edecek şimdiden söyleyeyim. Bütün çatılarda hızlı bir şekilde yaygınlaşması için gerekli adımlar her yönüyle atılır umarım…

Daha Fazla Teknik Videolar İçin “Teknik Videolar” Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Köşe Yazarı

Kerem ÇİLLİ

Teknik Destek Mühendisi
keremcilli@technicall.com.tr / 0544 8388222

kerem çilli

2 yorum

 • veli dedi ki:

  merhabalar kerem bey. bildiğiniz üzere iş yerlerine elektrik birim fiyati evlere oranla biraz daha yüksek. is yerine gelen faturada kdv,trt payi vs. hariç birim fiyati 0,46 +dağıtım bedeli 0,15tl olarak 0,62 kurus civarı. bunlara kdv,trt,trafo kaybida eklenince toplamda birim fiyati 78 kurusu buluyor bizde. simdi biz satarken 0,62 den mi satacagiz. sizin 31 kurus cok düşük değilmi. yada bizim 62 kuruş hayal mi 🙂

 • Muvaffak GOZAYDIN dedi ki:

  Veli Bey
  Ben bir mühendisim . 25 yıldır solar enerjiyi takip ediyorum .
  Çatı elektriğini idareye satarak kar elde edemezsiniz .
  İdare size vergili fiattan satıyor sizden ise vergizis fiattan alıyor .
  Yani satarken 100 kuruşdan satyıyor alırken 50 kuruşa alıyor . Haklılar .
  Onun için ihtişyacınız kadar güç monte edib fazlasına sakın bakmayın , her fazla paranıza % 20 faiz almak yerine % 10 faiz almak gibi olur . Yazıktır .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.