30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


6 kW Çatı Tipi GES Eylül 2019 Özeti ve Kazanç Detayları (Video)

Kerem ÇİLLİ (Videolu Köşe Yazısı) – Güneş enerjisinden elektrik üretimi yaptığımız 6 kW kapasiteli sistemimizin Eylül 2019’daki performansını bu video makalede sizlerle paylaşıyor olacağım.

Sistemimiz 10 Ağustos 2019 itibariyle enerji vermeye başlamıştı detayları bulabileceğiniz yazımıza aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz:

Kanalıma Abone Olun!

Eylül 2019 güneş enerjisi günlük üretim grafiği:

Eylül ayında güneş enerjisinden bazı günler daha az, bazı günler daha fazla olmak üzere günlük ortalama 30 kWh civarında üretim yaparak toplamda 860 kWh elektrik enerjisi ürettik.

Güneş enerjisi elektrik üretim tahmini:

Güneş enerjisinden elektrik üretimi konusunda sıkça aldığımız sorulardan biri hava açık olabilir, kapalı olabilir yağmur olur kar olur , ne kadar üretim yapacağınızı bilemezsiniz? Güneş enerjisinde bölgelere düşen ışınım miktarı bellidir. Yıllık bazda elde edilen geçmişe dönük ciddi bir meteoroloji veri datası bulunmaktadır. Bu veriler ışığında herhangi bir şehirde kasabada köyde yıllık ortalama ne kadar üreteceğinizi üç aşağı beş yukarı bilebilirsiniz. Bu grafik bizim sistemimiz ile ilgili beklenti grafiğimizdir:

Bu ay elektrik satışı net kazancı ne kadar?

Bu ay güneş enerji santralimizden 860 kWh ürettik ve  şebeke yönüne  784 kWh enerji verdik ve bunun karşılığında yaklaşık 247 TL gelir elde ettik. Sistemimiz için saatlik mahsuplaşma koşulları geçerli olduğundan dolayı gece tüketimi ve gündüz güneş enerjisinin yetmediği tüketimler ayrıca faturalandırıldı bu değer 41 TL kadardır. Ayrıca dağıtım şirketinin çok küçük olduğu için faturalandırmadığı dağıtım bedelini de hesaba katarsak Eylül 2019 net kazancımız 200 TL‘dir diyebiliriz.

Köşe Yazarı:

Kerem ÇİLLİ

Teknik Destek Mühendisi
keremcilli@technicall.com.tr / 0544 8388222

kerem çilli

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.