30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


6 Bin Konutun Elektriği Çöpten Sağlanıyor

NEVŞEHİR (Enerji Portalı) – Nevşehir Belediyesi, günlük topladığı 200 ton evsel atığı depoladığı “Katı Atık Depolama ve Yenilenebilir Enerji Üretim Tesisi”nde saatte 1.5 megavat elektrik enerjisi üretiyor. Böylece, günde  6 bin konutun günlük elektrik ihtiyacı karşılanıyor.

Belediyeden yapılan açıklamaya göre, belediyenin de üye olduğu Kapadokya İl Özel İdareleri ve Belediyeler Birliği tarafından kurulan “Katı Atık Depolama ve Yenilenebilir Enerji Üretim Tesisi”nde elde edilen elektrik enerjisi, günde 6 bin konutun günlük elektrik ihtiyacını karşılayabiliyor.

Kentin 2000 Evler Mahallesi’nin Karayazı mevkiinde, Nevşehir genelindeki  21 belediye ve İl Özel İdaresince de  köylerden  günlük olarak toplanan yaklaşık  200 ton evsel atığın depolandığı alanda, 1.6 megavat kurulu güce sahip olan tesiste, saatte 1.5 megavat elektrik enerjisi üretiliyor.

Ayda yaklaşık bin 35 megavat elektrik üretiminin gerçekleştirildiği tesisle çevre kirliliğinin önlenmesi yönünde de önemli başarı da sağlanıyor.

Katı Atık Depolama ve Yenilenebilir Enerji Üretim Tesisinde elde edilen elektrik enerjisiyle, metan gazının atmosfere salınımı önlendiği gibi, çöp alanlarında oluşabilecek patlama veya yangınların da önüne geçilmiş oluyor.

Avrupa standartlarında bir tesis konumundaki  Nevşehir İl Özel İdareleri  ve Belediyeler Birliği  Katı Atık Depolama ve Yenilenebilir Enerji Üretim tesisi, bilgisayar sistemi ile kontrol ediliyor.

Yerli enerji kaynaklarının etkin  ve verimli bir şekilde  kullanıldığı tesiste Türkiye’de  örnek oluşturabilecek tesislerden biri olarak değerlendiriliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.