30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


56 MW’lık Gürsöğüt Barajı ve HES’i Yapımı Çalışmaları Sürüyor

SAKARYA (Enerji Portalı) – Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü (DSİ), Sakarya Nehri üzerine iki yeni baraj ve hidroelektrik enerjisi santrali (HES) inşa ediyor.

DSİ, “Türkiye’nin ekonomik ve sosyal bakımdan kalkınmasının sağlanması için sanayileşme bir hedef olup, sanayinin ve diğer kullanıcıların ihtiyacı olan enerjinin, yerinde, zamanında ve güvenilir şekilde karşılanması büyük önem arz etmektedir. Su kaynaklarımızın geliştirilmesi, korunması ve yönetilmesi vizyonu ile hareket eden Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü, Ülkemizin teknik olarak değerlendirilebilir hidroelektrik enerji potansiyelinin geliştirilmesi ve ekonomiye kazandırılması için büyük çaba göstermektedir.  Geçmişte bu yatırımlar tamamen Devlet eliyle yapılmakta iken, özel sektör bilgi ve sermayesi de HES projelerinin geliştirilmesi ve inşasına yönlendirilmiş, bu sayede enerji sektöründe dışa bağımlılığın azaltılması için önemli adımlar atılmıştır.”

açıklamasında bulunarak Sakarya Nehri üzerine iki yeni baraj ve hidroelektrik enerjisi santrali (HES) yapımı çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Gürsöğüt Barajı ve HES Projesi

DSİ tarafından paylaşılan bilgilere göre;

Eskişehir ili Mihalıççık ilçesi ve Ankara ili Beypazarı ilçesi sınırları içerisinde ve Sakarya Nehri üzerinde “Gürsöğüt Barajı ve HES Projesi” gerçekleştiriliyor. Sakarya Nehri üzerinde temelden yüksekliği 67 m olan Silindirle Sıkıştırılmış Beton (RCC) tipindeki Gürsöğüt-1 Barajı’ndan su alınacak. Taşınan bu suların 35,26 MWm/33,92 MWe kurulu gücündeki etek santraline düşürülmesi ile yılda toplam 175,535 GWh enerji üretilmesi, ayrıca, 4,37 MWm/4,16 MWe kurulu gücündeki Cansuyu HES’e iletilmesiyle yılda toplam 29,344 GWh enerji üretilmesi planlanıyor.

Yine proje kapsamında Sakarya Nehri üzerinde temelden yüksekliği 55,50 m olan Silindirle Sıkıştırılmış Beton (RCC) tipindeki Gürsöğüt-2 Barajı’ndan su alınacak. Taşınan bu suların 18,54 MWm /17,72 MWe kurulu gücündeki etek santraline düşürülmesi ile yılda toplam 98,126 GWh enerji üretilmesi hedefleniyor.

Böylece, toplam kurulu gücü 58,17 MWm/55,80 MWe olan Gürsöğüt Barajı ve HES Projesi ile yıllık ortalama 303,005 GWh enerji üretilecek.

Baraj rezervuarlarında toplam 86 milyon metreküp su depolanacak olup Gürsöğüt-1 Barajı’ndan alınacak sular ile 10 bin 500 dekar sahanın basınçlı olarak sulanması sağlanacak.

Projenin 2020 yılının üçüncü çeyreğinde işletmeye alınması planlanıyor.”

Kurum tarafından yapılan açıklamada projenin tamamlanma durumu ile ilgili şu bilgiler aktarıldı:

Gürsöğüt Barajı ve HES Projesi’nde şantiye tesisleri, ulaşım yolları, ön batardo ve derivasyon yapılarına ait imalatları tamamlanmış olup menba batardosu imalatlarına ait inşaat faaliyetleri devam etmektedir. Söz konusu projede toplam fiziki gerçekleşme yüzde 5 seviyesinde olup, 2020 yılının üçüncü çeyreğinde işletmeye alınması planlanmaktadır.”

Son Dakika Enerji Haberleri için enerjiportali.com/son-dakika-enerji-haberleri Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.