30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


553 HES’ten 667 Milyar kWh Elektrik Üretildi!

ANKARA (Enerji Portalı) – DSİ Genel Müdürlüğü tarafından son 17 yılda hizmete alınan 553 Hidroelektrik Santral (HES)’de üretilen 667 milyar kilovatsaat elektrik ile ülke ekonomisine bugüne kadar 174 milyar liralık katkı sağlandı.

Devlet Su İşleri Müdürü Mevlüt Aydın basına yaptığı açıklamada, hidroelektrik enerjisinin elektriğin sigortası olduğunu dile getirdi.

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü, enerjide dışa bağımlılığı azaltmak için ellerinden geleni yaptıklarını dile getirerek, “Su kaynakları bakımından söz konusu avantajlara sahip ülkemiz, bu kaynakların değerlendirilmesi noktasında ne yazık ki henüz ulaşılması gereken düzeyde değil.” İfadelerini kullandı.

“HES’lerden bugüne kadar 667 milyar kWh elektrik üretildi.”

Enerji üretiminde yerli ve yenilenebilir kaynakların devreye girmesiyle birlikte Türkiye’nin önemli mesafeler kaydetmeyi başardığını dile getiren Aydın, bu anlamda HES’lerin bugüne kadar 667 milyar kilovatsaat elektrik ürettiği bilgisini paylaştı.

hes

“HES’ler, ülkemizin hızla artan enerji talebinin yerinde, zamanında ve temiz olarak karşılanmasını sağlıyor.”

Enerjinin dünya çapındaki önemini vurgulayan Aydın, konuşmasına şu sözlerle devam etti:

HES’ler, kalkınmakta olan ülkemizin hızla artan enerji talebinin yerinde, zamanında ve temiz olarak karşılanmasını sağlamaktadır. Türkiye, enerji üretiminde özellikle son yıllarda gerçekleştirdiği atılımlarla yerli ve yenilenebilir kaynakların devreye sokulması yönünde önemli mesafe kat etmiştir.

Bütün dünyada Amerika’dan Kanada’ya Finlandiya’dan Japonya’ya kadar birçok ülke, hidroelektrik enerji potansiyelini %80 hatta %100’kadar artırmıştır. Dolayısıyla bu alandaki çalışmalarımıza tüm hızımızla devam etmemiz de gerekiyor. Yerli kaynaklara yapılan yatırımlar bütün dünyada teşvik ediliyor. Topoğrafyası ve morfolojik yapısı göz önüne alındığında ülkemiz hem düşü hem de debi açısından şanslı sayılabilecek ülkeler arasında yer almaktadır.”

Son Dakika Enerji Haberleri için enerjiportali.com/son-dakika-enerji-haberleri Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.