30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


5(1) “Ç”anakkale Geçit Vermiyor

Hasan YİĞİT (Köşe Yazısı) – Her gün 12 Mayıs 2019 tarihli 30772 sayılı “Elektrik Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretim Yönetmeliği” ile ilgili bir sorun patlak veriyor.

Gündeme getirdiğim Organize Sanayi Bölgesi (OSB) olayının 1 Temmuz’da sosyal medyada yeniden paylaşımın etkisi ile sektörün önde gelen Whatsapp grupların birinde tartışılması olması beni çok mutlu etti.

Bugün bunu söyleyebilirim; “Bu yönetmeliğin kaybedeni OSB’ler”

Bu düşünceye nasıl vardım? Öncelikle şunu söylemek istiyorum; 2013’te başladığım köşe yazarlığımda altıncı hissim hiçbir zaman beni yalnız bırakmadı.

Şimdi gelelim bugünlere, aldığım duyumlardan sonra önümde bulunan puzzle parçalarını birleştirdiğimde “bu yönetmeliğin kaybedeninin OSB’ler” olduğu önüme çıkıyor.

Nasıl mı?

Meşhur 2 Şubat 2019 tarihili “Organize Sanayi Bölgeleri Uygulama Yönetmeliği” içeriğine çok girmeyeceğim. Bakmak isteyenler “Yeni Lisanssız Elektrik Yönetmeliği ve OSB’ler” yazımı okur veya Resmi Gazete’ye girer ve 54(b)(9) maddesini inceler.

Aldığım duyumlar Sanayi Bakanlığı’nın bu madde ile ilgili büyük revizeler yapmayacağı yönünde…

Neden mi?

Sanayi Bakanlığı, OSB’leri sanayi üretimi için tahsis edilmiş bölge olarak görüyor.  Bizler neler yaptık şimdiye kadar? OSB arazileri üzerinde “1 Ampül ile 1 MW” projeleri yaptık. Bu düşünce tarzı Sanayi Bakanlığı’nın OSB’lere karşı bakış açısının tam tersi ve OSB’lerin felsefesine aykırı.

Ben en iyi durumda, Sanayi Bakanlığı’nın 5(1)ç’den izin vereceğini öngörüyorum.

Nasıl bu sonuca gelmekteyim? Başta beni yanıltmayan altıncı hissim ve ikincisi puzzledaki parçalar.

Puzzledaki parçalar nedir diye sorarsanız; bunlardan biri, ICCI 2019 fuarında düzenlen GÜYAD Oturumu’nda katılımcı olarak katılan yüksek düzeyde bir Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) bürokratına bu soruyu sormuştum. O zaman verilen cevap, “Bu konudaki sorunu biz de fark ettik ve Sanayi Bakanlığı ile görüşmelere başlanıldı.” şeklindeydi. Son duyumlarım ise, Sanayi Bakanlığı’nın bu konuda çok istekli davranmadığı yönünde…

osb elektrik üretimi

Diğer parça ise; Kayseri’deki etkinlikte bir OSB yöneticisi ile konuşmamdan sonra geldi…

Sonuç: Sanayi Bakanlığı’ndan en iyi durumda 5(1)ç bendi kapsamı içinde izin verilmesi gerekiyor.

Şimdi gelelim başlıktaki 5(1)ç olayına.  İçeriğine girmeyeceğim, yönetmeliği bilmeyenin bu sektörde işi yok.

5(1)ç nasıl bir sorunu beraberinde getiriyor, bunu bilmek istersiniz diye düşünüyorum.

26 Haziran 2019 tarihinde Resmi Gazete’de EPDK’nın bir kaç kurul kararları yayınlandı. Onlardan biri 8666 nolu Kurul Kararı. Bu kararla beraber 5(1) C projelerinde Veriş ve Çekiş yönünde dağıtım bedellerinde indirime gidildi. Yalnız 5(1)ç üvey evlat olarak kapı dışı bırakıldı.

5(1)Ç projelerinde Veriş ve Çekiş yönünde dağıtım bedelleri %100 oranında ödenecek. Bu demek oluyor ki; mahsuplaşma kapsamında önceden şebekeye verdiğiniz elektrik için tüketim esnasında kilovat saat başına 26 ile 30 kuruş arasında bir ödeme yapmanız gerekir. 5(1)C’de bu durum abone sınıfına göre 6 ile 7,5 kuruş arasında belirlenmiş, ayrıca mahsuplaşma sonrası şebekeye satış yapılan tüketim fazlası elektrik için nedense veriş yönünde dağıtım bedeli ödenmiyor…

Lisanssız yönetmeliğinin esas amacı öztüketim değil miydi? O zaman 5(1)ç projeleri neden cezalandırılıyor?

Gelelim esas büyük soruna. Yukarıda belirttiğim gibi Sanayi Bakanlığı’ndan 2 Şubat 2019 yönetmeliğinde yapılacak değişiklik ile ben en iyi durumda 5(1)ç’den izinler verileceği düşüncesindeyim. O zaman OSB’deki sanayicilerimiz cezalandırılmış sayılmaz mı? OSB dışındaki sanayicimiz 5(1)c maddesinden başvura yapabilirken, OSB içindekiler bu indirim haklarından maruz kalmayacak mı?

Biz sanayicilerimizin uluslararası rekabetçi olmasını isterken, bir taraftan OSB’deki sanayicilerimizi cezalandırmak ve OSB içi ve dışı olarak işlem görmesi Anayasa’daki eşitlik haklarına da aykırılık göstererek dışlamak anlamına gelmiyor mu?

Yazımı bu sefer başlıktan esinlenerek bitirmek istiyorum “5(1)Ç OSB’deki sanayicilerimize rekabetçi olmak için geçit vermiyor”

Son nokta; maalesef ki yönetmelikte buna benzer daha çok sorun var…

Hasan Yiğit’in Diğer Köşe Yazıları İçin enerjiportali.com/author/hasan-yigit/ Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Hasan Yiğit 
Dipl. Ing. (FH)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.