30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


50 Bin Kişilik Bir Yerleşim Yeri Kadar Enerji Tüketecek!

İSTANBUL (Enerji Portalı) – İstanbul’un yeni havalimanı tamamlandığında yaklaşık 50.000 kişilik bir yerleşim yeri kadar enerji tüketecek!

Türkiye’nin en büyük projelerinden biri olan İstanbul yeni havalimanı, Cumhuriyet’in 95’inci yılı şerifine 29 Ekim’de gerçekleştirilecek olan tören ile hizmete girecek. Havalimanının hizmete girmesiyle birlikte yaklaşık 50.000 kişilik bir yerleşim yeri kadar yani yıllık 250 MW’lık bir enerji tüketeceği öngörülüyor. Bu dev projenin enerji altyapısının yüksek teknolojiyle ve kesintisiz hizmet anlayışıyla kurulmuş olması kritik önem taşıyor.

Havalimanın Enerji Yönetim Sistemi (SCADA) altyapısı, orta gerilim pano tedariki, pist aydınlatma kontrol odası alçak gerilim sistemi ve yangın algılama sistemlerinin kurulumunu ise Siemens Türkiye yürütüyor. Havalimanının tüm enerjisinin kesintisiz ve yüksek verimli dağıtımı, Siemens Türkiye’nin Gebze’deki fabrikasında yerli olarak ürettiği orta gerilim panolarıyla gerçekleşecek. Ayrıca projenin Enerji Yönetim Sistemi (SCADA), Türk mühendisleri tarafından kuruldu. Dijitalizasyon sayesinde, tesisler merkezi kontrol noktasından izlenerek enerji kesintileri minimuma indirilmesi ve verimlilik noktaları belirlenerek enerji sarfiyatında yüksek tasarruf elde edilmesi planlanıyor.

Siemens Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Geliş proje ile ilgili, “Siemens, gerek enerji yönetimi ve verimliliği gerekse bina teknolojileri konusunda dünyada ve Türkiye’de uzun yıllara dayanan uzmanlığıyla fark oluşturan çözümler geliştiriyor. Bu çözümlerimizin İstanbul Yeni Havalimanı gibi büyük ve önemli projelerde yer almasından gurur duyuyoruz. Projede, Gebze fabrikamızda üretilen elektrik panolarının kullanılması ve böylece ülkemize daha da büyük bir katma değer sağlayabilmemiz bizim için bir başka mutluluk vesilesi.” diye düşüncelerini ifade etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.