30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


5 Büyük Şirket, Hidrojen Endüstrisine Yatırım Yapacak

GÜNEY KORE (Enerji Portalı) – Hyundai Motor, SK Grubu, POSCO, Hanwha ve Hyosung firmaları hidrojen endüstrisine yatırım yapacak.

Güney Kore yerel basını, Hyundai Motor, SK Grubu, POSCO, Hanwha ve Hyosung firmalarının 2030 yılına kadar ülkedeki hidrojen endüstrisine toplamda yaklaşık 43,4 trilyon Won (38 milyar ABD Doları) yatırım yapacağını bildirdi. Beş firma, hidrojenin üretimi, depolanması ve tüketimi için geniş bir hidrojen altyapı yelpazesi oluşturmaya çalışacak. Altyapı yatırımları yelpazesinin içerisinde:

  • SK’nin yakıt hücreli enerji santralleri alanında ve diğer alanlardaki 18,5 trilyon Won değerindeki yatırımı,
  • Hyundai Motorun hidrojen yakıtlı araçlar alanında ve diğer alanlardaki 11,1 trilyon Won değerindeki yatırımı,
  • POSCO’nun hidrojen azaltımlı çelik üretimi içerisinde olmak üzere 10 trilyon Won değerindeki yatırımı,
  • Hanwha’nın yeşil hidrojen üretimi gibi alanlardaki 1,3 trilyon Won değerindeki yatırımı ve
  • Hyosung’un hidrojen sıvılaştırma tesisleri alanındaki ve diğer alanlardaki 1,2 trilyon Won değerindeki yatırımı bulunuyor.

Güney Kore Başbakanı Chung Sye-kyun, III. Hidrojen Ekonomisi Komitesi toplantısı sırasında firmaları, ülkesinin 2050 yılına kadar karbondan arındırılmış olması girişimi doğrultusunda destekleme sözü verdi. Ayrıca Başbakan, konuya dair şu açıklamada bulundu:

“Güney Kore yönetimi firmaların yatırım planlarını desteklemek için elinden gelenin en iyisini yapacaktır. Sıvılaştırılmış hidrojene yapılacak yatırım, uygun maliyetli hidrojen edinimi için çok önemlidir. Yönetim, sıvılaştırılmış hidrojenin üretilmesi ile taşınmasından tüketilmesine kadar tüm aşamaları destekleyebileceği bir düzen kuracaktır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.