30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


5 Bin Metrekareden Büyük İnşaatlara En Az Yüzde 5 “Yenilenebilir Enerji” Şartı

ANKARA(Enerji Portalı)-Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca hazırlanan yönetmelik değişikliğiyle “Neredeyse Sıfır Enerjili Binalar” konseptine geçiş, aşamalı olarak zorunlu hale getirilecek.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca hazırlanan yönetmelik değişikliğiyle “Neredeyse Sıfır Enerjili Binalar” konseptine geçiş, aşamalı olarak zorunlu hale getirilecek.

AA’‘dan yapılan habere göre, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, hafta sonu Antalya’da düzenlenen “Yeşil Kalkınma Yolunda Türkiye” temalı istişare toplantısının sonuç bildirgesinde “İklim dostu yeşil binaların yapımına öncelik verilmesi ve bu kapsamda teşviklerin artırılması”na ilişkin madde doğrultusunda yapılacakları duyurdu.

Bu kapsamda yapılacak en önemli düzenlemelerden birinin, Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği’nde gerçekleştirilecek değişikliklerin oluşturduğu ve önümüzdeki günlerde yayımlanması planlanan yönetmelik değişikliği ile “Neredeyse Sıfır Enerjili Binalar” konseptine geçişin aşamalı olarak yapılacağı bildirildi.

En az yüzde 5 “yenilenebilir enerji” şartı geliyor

1 Ocak 2023’ten itibaren, bir parseldeki toplam inşaat alanı 5 bin metrekareden büyük olan tüm binalar enerji performans sınıfı en az ‘B’ olacak şekilde inşa edilecek. Ayrıca bu binaların, kullandığı enerjinin en az yüzde 5’ini güneş enerjisi paneli, rüzgar enerjisi, ısı pompası gibi yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılaması zorunlu olacak.

Düzenleme gereği, 1 Ocak 2023’ten itibaren projelerinde yenilenebilir enerji ve verimlilik uygulamalarına yer vermeyen binalara ruhsat düzenlenemeyecek. Yayımlanacak yönetmelik değişikliği ile uygulamanın 1 Ocak 2025’ten itibaren 2 bin metrekare üzeri tüm binalara yaygınlaştırılması ve kullanılan enerjinin en az yüzde 10’unun yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlaması zorunluluğu da getirilmesi planlanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.