30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


“30,2 Milyar Dolar Enerji Tasarrufu Sağlanması Hedefleniyor”

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Enerji Verimliliği Derneği (ENVER) Başkanı Murat Kalsın, Türkiye’deki enerji verimliliği çalışmalarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye’nin enerji ihtiyacının yüzde 75’inin ithal edildiğini anımsatan ENVER Başkanı Murat Kalsın, bunun için yıllık yaklaşık 50-55 milyar dolar ödendiğini kaydetti.

“Önemli olan tükettiğin enerjiyi verimli kullanmak.”

Türkiye’nin ekonomik büyüme için enerji tüketmeye devam etmesi gerektiğini ifade eden Kalsın, “Yatırımlara da devam etmek zorundayız. Dolayısıyla, enerji tüketiminden tasarruf olmaz, önemli olan tükettiğin enerjiyi verimli kullanmak. Biz burada ‘üretime ve yatırıma devam’ diyoruz ama verimli olmak kaydıyla. Bu vesileyle, bundan sonraki süreçte özellikle enerjinin yüzde 35’inin tüketildiği sanayi, yüzde 25’inin tüketildiği ulaşım sektörü ve tarıma yoğunlaşmaya karar verdik. Ayrıca, konutlarda da inanılmaz derecede enerji tüketimi ve israfı var. Önümüzdeki süreçte doğrudan katma değere yönelik ve istatistiklere yansıyacak adımlar atmak istiyoruz.” dedi.

Kalsın, özellikle yüksek miktarda enerji tüketen fabrika ve kuruluşların yapacağı verimlilik yatırımlarının fark ortaya koyacağına fakat bu yatırımların hayata geçirilmesi için finansman ihtiyacı bulunduğuna dikkat çekti.

“Dünyadaki enerji verimliliği pazarı 235 milyar dolar.”

Dünyadaki enerji verimliliği pazarının 235 milyar dolarlık büyüklüğü bulunduğunu fakat Türkiye’nin henüz bu büyüklükten bir pay alamadığını aktaran Kalsın, konuşmasına şöyle devam etti:

“Bu yüzden finansman konusu çok önemli. Türkiye’de bu konuda bir çaba var ama mevzuatla ilgili sıkıntılar var. Kamu bankalarımız bu konuda yetkili ve Avrupa Birliği’nin de bu yatırımları destekleyecek fonları var. Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası, Japon Kalkınma Bankası, Fransız Kalkınma Ajansı, Dünya Bankası, Alman yatırım bankası KFW gibi kurumların fonları Halkbank, Ziraat Bank veya Vakıfbank üzerinden sanayicimize uzun vadeli, en az 2-3 yıl geri ödemesiz, düşük faizli veya gerekirse faizsiz finansman sağlanabilir.

Şu anda sanayici gerçekten teşvik edilmek isteniyorsa, verimlilik kredisi açarak finansman kullandırılabilir. Burada tabii verimlilik yatırımları ve gerekirse yerli makinalarla tesisin yenilenmesi için devlet bu kredileri açmak zorunda. Ekonominin canlanmasını istiyorsak, ciddi manada bir kalkınma seferberliği de başlatılmış olunur. Bir yenilenme seferberliği başlatıldığında, aslında bu topyekün bir kalkınma seferberliği. Sadece faizlerin sübvanse edilmesi veya üstlenilmesi yeterli. Ekonomiyi çok ciddi şekilde canlandıracak bir süreç olacaktır.”

“2033’e kadar 30,2 milyar dolar tasarruf sağlanması hedefleniyor.”

Kalsın, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın Ulusal Enerji Verimliliği Eylem Planı kapsamında 2017-2023 yıllarında 10,9 milyar dolar yatırım yapılacağını, bu yatırımlar sonucunda 2033’e kadar 30,2 milyar dolar tasarruf sağlanacağını kaydetti.

“Kurumlarda Enerji Verimliliği Danışmanları istihdam edilebilir.”

Öte yandan, enerji verimliliğinde bilinçlenmenin sağlanması ve daha kurumsal çalışmalar için Bakanlığın bir mevzuat çalışması yaptığını vurgulayan Kalsın, bu mevzuat çalışmasıyla kurumlarda “Enerji Verimliliği Danışmanlığı” gibi bir istihdam kolunun açılabileceğini bildirdi.

Kalsın ayrıca Enerji Verimliliği Derneği olarak Bakanlık ile bir “Bilinç Endeksi” üzerinde çalıştıklarını belirterek, “Bu bilinç endeksi çalışmasıyla, sanayide, ulaşımda, tüm kurumlarda enerji verimliliği bilincini yerleştirip, endekse dönüştürüp gerekli yatırımların yapılması için desteğin verilmesi sağlanacak. Çalışmayı en geç 2020 başında bitirmeyi planlıyoruz. Çalışma kapsamında, her şirket bir sistem üzerinde yıllık bazda ilgili verileri sisteme girecek ve veriler bir havuzda toplanacak. Bu çalışmaya diğer bakanlıkları da çekmek istiyoruz çünkü ölçemediğiniz bir şeyi yönetemezsiniz.” diye konuştu.

Son Dakika Enerji Haberleri için enerjiportali.com/son-dakika-enerji-haberleri Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.