30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


3. Yenilenebilir Enerji Kooperatifleri Konferansı Gerçekleştirildi

İZMİR (Enerji Portalı) – Troya Çevre Derneği tarafından düzenlenen Yenilenebilir Enerji Kooperatifleri Konferansı’ nın 3.’ sü 10-11 Eylül tarihlerinde gerçekleştirildi. Dünya’ daki yenilenebilir enerji kooperatifleri örneklerin incelendiği uluslararası katılımlı toplantının bu yılki ev sahipliğini İzmir Ticaret Odası (İZTO) yaptı.

Gerçekleştirilen konferansın bu yılki ana teması “Balkan ve Doğu Avrupa Ülkelerindeki Enerji Kooperatifleri ve Girişimleri” olarak belirlenmişti. Konferansa ülkemizdeki kooperatifçilik yaklaşımı ile benzerlikler gösteren farklı ülkeler davet edilmektedir. Bu yıl İspanya, İngiltere, Fransa, Belçika, Yunanistan, Almanya, Polonya, Ermenistan, İrlanda ve Türkiye’den Yenilenebilir Enerji Kooperatiflerinin temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirildi. Konferansın ilk günü katılımcı ülkelerde yaşanan başarılı örnekler ele alındı. İkinci gün ise Avrupa Yenilenebilir Enerji Kooperatifleri Birliği ile birlikte enerji verimliliği ve kooperatifleri ele alındı.

Konferansa Yönetim Kurulu Üyesi Şenol Aslanoğlu ile aynı zamanda İzmir Enerji Kooperatifi Başkanı olan İZTO Meclis Üyesi Çağlar Kalkan da katıldı. Toplantının açılışında konuşan Şenol Aslanoğlu, İzmir açısından oldukça stratejik durumda olan sektörlerin başında yenilenebilir enerji sektörü geldiğini vurgulayarak sözlerini şu şekilde ifade etti:

 “Rüzgarımız ve güneşimiz pek çok dünya ülkesine göre bir hazine değeri taşıyor. Bu tür enerji kaynaklarını etkin kullanmak ekonomimize de yeni bir soluk getirecek; enerji bağımlılığını düşünürsek, tabiri caizse ekonomiyi de yenileyecektir… Türkiye ekonomisinin yumuşak karnı olan cari açığın en büyük nedeni, ülkemizin enerjide dışa bağımlı olmasıdır. Türkiye’de petrol ve doğalgazın neredeyse tamamı, kömürün ise beşte biri ithal ediliyor. Ülkemizde elektrik üretimi her yıl yüzde 7-8 oranında artıyor. Ham petrol ve doğalgazda yetersiz üretim miktarına rağmen, Türkiye’de elektrik üretimi konusunda yerli kaynaklara dayalı imkanlar olduğu biliniyor. Bu nedenle Türkiye’nin elektrik üretimi için yeni çözüm yolları bulması gerekiyor.” değerlendirmesi yaptı.

İzmir İl Ticaret Müdürü Şahin Ersü ise şu şekilde konuştu: “Geç kalmış olduğumuz bu alana biraz daha hızlı, hatta nefes almadan, var gücümüzle ulaşmamız gerektiğinin bilincindeyiz. Rüzgarımız memleketimizde çok, güneşimiz bol, biyokütle enerji kaynaklarımız adeta namütenahi. Bunları kullanmakta geç kaldık. Bunları demokratik yapılanmanın en önemli ifadelerinden biri olan kooperatifleşmekle de aşacağımıza inanıyoruz. Bununla güzel ülkemizin çevresini de koruyacağız. Bunun bilincindeyiz. Bu sayede enerjide tekelleşmeyi de önlemiş olacağız.”

Troya Çevre Derneği Başkanı Oral Kaya ise: “Yenilenebilir enerji kooperatifleri kavramı ülkemizde çok yeni olan bir kavram. Bütün dünyada da kökeni en fazla 30 yıla dayanıyor. Bu alana girdiğimizde bir baktık ki büyük bir eksiklik ve sıkıntı yaşanıyordu. Deneyimler ve nasıl bir yol haritası çizmemiz gerektiği bilinmiyordu. Bu nedenle yurtdışı örneklerini görmek istedik.” dedi.

Kaynak: İzmir- DHA, Hürriyet Gazetesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.