30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


“3. Uluslararası Enerjide Risk Yönetim Konferansı 2020”

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Özellikle Rusya ve Türkiye‘den sektör temsilcilerinin yanısıra politika yapıcıların da katıldığı “3. Uluslararası Enerjide Risk Yönetim Konferansı 2020” gerçekleştirildi.

3. Uluslararası Enerjide Risk Yönetim Konferansı 2020 yaşanan salgın hastalık nedeniyle video konferans yöntemi ile 28 Mart 2020 tarihinde gerçekleşti.

Özellikle Rusya ve Türkiye‘den sektör temsilcilerinin yanısıra politika yapıcıların da katıldığı konferansta yenilenebilir enerjiden petrol yatırımlarına kadar birçok konu aktif katılımla işlendi.

Rusya Enerji Bakanı Yardımcısı’nın açılış konuşması ile başlayan konferansa Türkiye’yi temsilen:
>> Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Dış İlişkiler ve AB Genel Müdürü Safa Uslu ve
>> EPİAŞ Genel Müdürü Ahmet Türkoğlu katıldı.

Ahmet Türkoğlu, “TRANSITION TO A LOW-CARBON ECONOMY – THREATS OR NEW PROSPECTS FOR DEVELOPING OIL AND GAS PRODUCTION AND PROCESSING? ”oturumunda Rusya Enerji Borsası (SPIMEX) CEO’su Alexey Rybnikov ile birlikte aynı ayrıntılı bir sunum yaptı. Sunumda Türkoğlu, özellikle pandemi sırasında dünya ve Avrupa enerji piyasalarının nasıl etkilendiğine, piyasa operatörlerinin enerji piyasalarında nasıl bir rol oynayabileceğine değindi. Türkoğlu ayrıca EPİAŞ’ın Türkiye’nin mevcut doğal gaz sözleşmelerinin sonlanmasına nasıl hazırlandığına odaklanan bir sunum gerçekleştirdi. Sunumunda Türkoğlu, Türkiye’nin mevcut uzun vadeli gaz sözleşmeleri ile şekillenen tarifenin gaz santrallerinin elektrik üretimindeki payının azalmasına neden olduğunu ifade etti.

Vadeli Elektrik Piyasası yıl sonu, Vadeli Gaz Piyasası ise 2021’de açılacak!

Her kriz ortamının aynı zamanda bir fırsat olduğuna değinen Türkoğlu, piyasa katılımcılarının pozisyon alabilmeleri için gerekli ürün ve hizmetlerin Dünya genelinde tüm piyasa işletmecileri tarafından sağlanması gerektiğine işaret etti. Ahmet Türkoğlu yapmış olduğu sunumda Vadeli Elektrik Piyasasının yıl sonu, Vadeli Gaz Piyasasının ise 2021’de açılacağını vurguladı.

Ahmet Türkoğlu sunumunda piyasa işletmecisi olarak dünya ve Avrupa piyasalarını yakından gözlemleyip, katılımcıların ihtiyaçları doğrultusunda gerekli araçları sağlamak adına EPİAŞ’ın çalışmalarına devam ettiğine değindi.

Konferans çerçevesinde şu konular görüşüldü:

  • Küresel enerji dönüşümünün kurumsal risk yönetimi stratejileri ve enerji şirketlerinin sürdürülebilirliği üzerindeki etkileri,
  • Yüksek enerji fiyatlarında yaşanan değişkenlik,
  • Salgın hastalık ve buna benzer ortamlarda enerji projelerine yapılan yatırımların nasıl olması gerektiği,
  • Dijitalleşmenin üretim sürecinde risk yönetim aracı olarak nasıl kullanılacağı,
  • Petrol ve doğal gaz üreticileri ve rafinerileri için düşük karbonlu ekonomiye geçiş beklentilerinin neler olacağı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.