30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


2040 Yılında Yüzde 200 Yenilenebilir Enerji Hedefi!

TAZMANYA (Enerji Portalı) – Tazmanya Liberal Hükümeti, 2040 yılına kadar yüzde 200 yenilenebilir enerjiye ulaşma hedefi olduğu açıklamasında bulundu.

Ülke genelindeki başlıklar hala Avustralya’nın yüzde 50 yenilenebilir enerji hedefini kuşatırken, Tazmanya Liberal Hükümeti kendi hedeflerini belirledi. Devlet; hibrit, rüzgar ve güneş enerjisinin bir kombinasyonu boyunca 2040 yılına kadar yüzde 200 yenilenebilir enerjiye ulaşma görüşüne sahip olduğunu belirtti.

Başbakan Peter Gutwein hükümetin yeni bir eylem planı yayınlamak yerine yüzde yüz hedeflerinin ötesine baktığını duyurdu. Gelecek ay, bunun yerine devletin, ülkenin yenilenebilir sektörü için potansiyel bir güç merkezi haline gelmesini sağlamak için hedeflerinin yerini alacak.

Gutwein , yeni hedefin Tazmanya’nın iki katı üretim oranlarını göreceğini söyledi. Gutwein, “Tazmanya, endüstrinin ve tüketicilerin istediği en cazip 21. yüzyıl rekabet avantajının – yenilenebilir enerji – ekonomimizin temelini oluşturmasını sağlama fırsatına sahiptir.” dedi.

Yenilenebilir enerji alanında yeni çalışmalar…

Başbakan Gutwein, hedeflerin yeni yatırımlara yöneleceğini, iş fırsatlarını açacağını ve Avustralya’nın daha istikrarlı bir yenilenebilir ekonomiye geçmesi için bir geçiş oluşturacağını belirtti.

Ülkedeki herhangi bir hükümet için bir ilk olarak Tazmanya – belki de uluslararası olarak – yüzde 200 yenilenebilir enerji hedefi belirledi. Tazmanya Yenilenebilir Hidrojen Eylem Planını‘nda bu hedefin uygulanacağı duyuruldu.

Gutwein, genel niyetin 2022-2024 yılları arasında tamamen yenilenebilir bir hidrojen üretim tesisi yapmak olduğunu söyledi. Gutwin “2030 yılına kadar ticari olarak hidrojen ihraç edebilmek, bol miktarda yeni iş sağlamak ve Tazmanya ekonomisine milyarlarca dolar çekmek gerekiyor.” dedi.

Tazmanya, 1990’dan bu yana emisyonlarda yüzde 95’lik bir düşüş gördü. Bu, hem devlet hem de Avustralya için genel olarak bir kazanç. Üst üste altı yıl boyunca devlet, emisyonları azaltmak için yasal hedeflerini de yerine getirecek. Başbakan Gutwein şu açıklamaları ekledi:

“Tüm eyaletler ve bölgelerdeki kişi başına en düşük emisyona sahibiz. Ve gezegendeki en düşük net karbondioksit yayıcılarından biriyiz. Şimdi inovasyonumuzu dünyaya tanıtmanın ve yenilenebilir enerji santrali olarak iddiamızı paylaşmanın zamanı geldi.”

Kaynak: Energy Matters

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.