30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


“2040 Yılında Küresel Enerjinin Yarısından Fazlasını Petrol ve Gaz Karşılayacak”

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Küresel enerji görünümünü 2040 yılına kadar biçimlendiren güçleri ve bu dönüşümün etrafındaki belirsizlikleri ele alan BP Enerji Görünümü 2018 raporuna göre 2040 yılında küresel enerjinin yarısından fazlasını petrol ve gaz karşılayacak.

BP Enerji Görünümü 2018 raporunun değerlendirildiği 3. DEK (Dünya Enerji Konseyi) Konuşmaları etkinliğinde konuşma yapan BP Türkiye Ülke Başkanı Mick Stump; küresel çapta enerji talebi büyümenin devam ettiğini söyleyerek 2040 yılına kadar artan enerji talebinin dörtte biri yenilenebilir enerji kaynakları tarafından karşılanabileceğini, bununla birlikte petrol ve doğal gazın Dünya enerjisinin yarısından fazlasını oluşturmaya devam edeceğini ifade etti.

Rapora göre, elektrikli otomobillerdeki çok hızlı büyümenin petrol talebinin çökmesine neden olacağı fikri temel rakamlarla desteklenmiyor. İçten yanmalı motorlar yasağının uygulandığı ve çok yüksek verimlilik standartlarının görüldüğü bir senaryoda bile, petrol talebi 2040 yılında bugünkü seviyeden daha yüksek olarak hesaplanıyor.

Başkan Stump Türkiye hakkındaki görüşlerini de şu şekilde ifade etti: “Türkiye’ nin de enerji dönüşümleri açısından büyük bir stratejik öneme sahip olduğunu görüyoruz. Ekonomisi en çok büyüyen 20 ülkeden biri olan Türkiye, geleceğin en önemli enerji kaynaklarından olan doğal gaz projeleri ile de dünyanın odağında bulunuyor. Bugün Türkiye, dünya ölçeğinde büyük Akaryakıt, Madeni Yağ ve Havacılık operasyonları ve TANAP ve BTC gibi büyük enerji projeleri ile enerji ülkesi konumunu koruyor. Biz de BP olarak bu gibi projelerde yer almaya ve Türkiye’deki yüz yılı aşkın varlığımızı yeni yatırımlarımızla daha da geliştirerek sürdürmeye devam edeceğiz.”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.