30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


2023’te Yenilebilir Enerji Hedefi %100

Global teknoloji lideri Epson, Green Choice (Çevre Dostu Tercihler) Avrupa Sürdürülebilirlik Raporu’nu yayımladı. Rapor, Epson’un sürdürülebilir operasyonlar yolunda kaydettiği ilerlemeyi gözler önüne serdi. Rapora göre Epson, 2023 yılına kadar faaliyetlerinde yüzde 100 yenilenebilir enerjiye geçmeyi hedefliyor. 2025 yılına kadar emisyonlarını yüzde 44’e varan oranda azaltmayı planlayan Epson, 2050 yılından itibaren yeraltı kaynaklarını kullanmayacak. 

Epson’un kendi dönüşümüne yaptığı yatırımın ötesinde raporda, her müşterinin sürdürülebilir bir geleceğe ulaşmasına yardımcı olacak ısısız teknolojiler gibi inovasyonların ayrıntılarına da yer verildi. Epson EMEAR Bölgesi ve İcra Kurulu Başkanı Yoshiro Nagafusa, “COP26 sonrasında dünya yeni bir istikamette ilerlerken, Epson iddialı sürdürülebilirlik taahhütlerini, yatırımlarını ve hedeflerini sürdürüyor. Düşük karbonlu, daha az atık açığa çıkaran ısısız teknolojilerimiz, hepimizin sürdürülebilir bir toplum vaadini gerçeğe dönüştürmek için çalıştığı bu yolda müşterilerimizin elini güçlendirecek” diyor.

100 milyar Japon yeni ayırdı

Epson, gelecek 10 yılda gerçekleştireceği sürdürülebilirlik dönüşümü için 100 milyar Japon yeni (yaklaşık 770 milyon euro) büyüklüğünde bir bütçe ayırıyor. Bu bütçe, şirketin kendi içine dönük karbonsuzlaştırma ve kaynak döngüsü (kaynakların verimli kullanımını en üst düzeye çıkarma) yatırımlarını kapsayacak. Genele yönelik olarak, Epson’un inovasyonları müşterilerin çevresel etkisini azaltacak ve özü itibarıyla sürdürülebilir olan yeni ürünler ortaya çıkaracak.

Neleri taahhüt ediyor?

Epson en geç: 

  • 2023 yılına kadar ısınmayı 1,5 derece ile sınırlama hedefine ulaşmaya yönelik çabasının gereği olarak emisyonları azaltmayı,
  • 2023 yılına kadar grubun tüm operasyonlarında 100 yenilenebilir enerji kullanımına geçmeyi,
  • 2025 yılına kadar doğrudan (19) ve dolaylı (44) emisyonlarda azaltma sağlamayı,
  • 2030 yılına kadar 2021’deki taahhütlerine 1. 2. ve 16. hedefleri ekleyerek, 17 maddelik BM Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerini karşılamayı,
  • 2050 yılına kadar karbon negatif ve yeraltı kaynaklarından (ör. petrol, metaller) arınmış hale gelmeyi taahhüt ediyor.

410 bin tonluk emisyonu azaltıyor

Sürdürülebilirlik Raporu, Epson’un müşteri odaklı ve sürdürülebilirlik odaklı inovasyonlarını detaylandırıyor, Örneğin, ısısız yazıcıları güç tüketimini ve karbondioksit emisyonlarını 83’e varan oranda azaltıyor. Bu teknolojilerin tüm Avrupa’da benimsenmesi, yıllık enerji kullanımında 1 milyar kW/sa ve karbondioksit emisyonlarında 410.000 ton azalma sağlıyor. Epson’un ısısız teknolojileri, National Geographic ile çözüm ortaklığına ve kuruluşun kutuplardaki donmuş haldeki toprak tabakasının çözülmesini ve buna eşlik eden metan emisyonlarındaki artışı tersine çevirmeye yönelik çabalarına ilham kaynağı oluyor. 

1.6 milyon ton atıktan kurtardı

Epson’ın EcoTank yazıcıları da mürekkep kartuşlarına olan ihtiyacı ortadan kaldırarak tüm değer zincirinde fayda sağlıyor. EcoTank yazıcılar, bugüne dek 1,6 milyon ton plastik bazlı sarf malzemesi atığının önüne geçilmesini sağladı. Epson’ın, su tüketimini 90’a ve enerjiyi 30’a varan oranda azaltabilen yeni tekstil baskı teknolojileri geliştirmesiyle daha fazla kazanım bekleniyor. Epson ayrıca PaperLab ile müşterilerin kaynak döngüsünü tamamlamalarına yardımcı oluyor. PaperLab, su tüketimini ve tesis dışı geri dönüşüm merkezlerine nakil ihtiyacını önemli ölçüde azaltmak için ofis içi kağıt geri dönüşümüne olanak tanıyan, dünyanın ilk kuru elyaf prosesi.

Yüzde 1’in içinde

Epson’ın Sürdürülebilirlik Raporu, şirketin bağımsız, sağlam ve uluslararası bağlamda saygı duyulan bir gözetim yaklaşımı taahhüdüne de vurgu yapıyor. Epson 2021’de, dünyanın en güvenilir kurumsal sürdürülebilirlik derecelendirme platformlarından biri olan EcoVadis’te art arda ikinci kez Platin Statüye ulaştı. Platin statü, Epson’u bilgisayar ve çevre birimi ekipmanları imalatı endüstrisindeki sürdürülebilirlik performansları arasında ilk 1 içerisinde konumlandırıyor. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.