30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


2023’e kadar 23,9 Milyon TEP Enerji Tasarrufu Sağlanacak

İZMİR (Enerji Portalı) – 27 Kasım’da İzmir’de Bölgesel Enerji Sistemleri Konferansı düzenlendi.

İzmir’de geçtiğimiz günlerde sürdürülebilir ve enerjinin verimli olarak kullanılacağı bir gelecek amacıyla Bölgesel Enerji Sistemleri Konferansı gerçekleşti. Konferans; İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA), Danimarka Bölgesel Isıtma Kurulu (DBDH) ve Danimarka Dışişleri Bakanlığı tarafından düzenlendi.

Tancan: “2023’e kadar 23,9 Milyon TEP enerji tasarrufu sağlayacağız”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Abdullah Tancan konferansın açılışında, Türkiye’nin bütün süreçleriyle enerji verimliliğini artırma hedefinde olduğunu söyledi.

Tancan, “2023’e kadar kümülatif 23,9 milyon ton petrol eşdeğeri (TEP) enerji tasarrufu sağlanması planlanmakta ve bu tarihe kadar birincil enerji tüketimimizin baş senaryoya göre yüzde 14 daha az olacağı öngörülmektedir.” sözlerini söyledi.

Nüfus artışı, refah düzeyinin yükselmesi, hizmet sektörünün güçlenmesi ve sanayileşme gibi nedenlerden dolayı Türkiye’de enerji kullanımının gelişmiş ülkelere göre daha hızlı arttığını belirten Tancan, konuşmasını şu sözlerle sürdürdü:

“Türkiye’nin 2005-2015 döneminde Gayri Safi Yurt İçi Hasılası (GSYİH) yüzde 65 oranında büyüdü. Birincil enerji tüketimi de aynı dönemde yüzde 46 artarak GSYİH artışından daha düşük oranda gerçekleşti. Dolayısıyla bir birim katma değer üretmek için giderek daha az enerji tüketilmektedir. 2023’de GSYİH başına tüketilen enerji miktarının 2011 değerine göre en az yüzde 20 azaltılması hedeflenerek söz konusu tasarruf potansiyelinin ekonomiye kazandırılması amaçlanmıştır. Öngörülen tedbirlerin hayata geçirilmesi için ulusal enerji verimliliği açısından hazırlanmış olup bu yıl başında yayınlanmıştır.”

Danimarka 2050’de Tüm Enerji İhtiyacını Yenilenebilirden Karşılayacak

Danimarka İstanbul Başkonsolosu Anette Snedgaard Galskjot, açılış konuşmasında Danimarka’nın yenilenebilir enerji alanında hep önde kalmak istediklerini belirterek şu sözleri söyledi: “Danimarka’nın 2030’da kömürden elektrik kullanmama hedefi var. 2050’de de tüm enerji ihtiyacımızı yenilenebilir enerjiden karşılamak istiyoruz.”

Türkiye ile Danimarka’nın birlikte çalıştığı en önemli konulardan birinin ısı kanunu olduğuna işaret eden Galskjot, taslak aşamasında olan bu kanunun gelecek yıl mart-nisan aylarında tamamlanmasını beklediklerini vurguladı.

Yavuz: “İzmir, yenilenebilir enerji sektöründe yerini kanıtlamış bir şehir”

İZKA Genel Sekreteri Dr. Ahmet Yavuz, Türkiye’nin oldukça ciddi bir oranda bölgesel ısıtma sistemleri kullanabilecek kaynaklara sahip olması gerektiğini vurgulayarak; “İzmir, yenilenebilir enerji sektöründe yerini kanıtlamış bir şehir. Biz de 2023’e kadar olan bölge planlarımızda yenilenebilir enerjiye ağırlıklı yer veriyoruz. Konuyla ilgili üniversite sanayi işbirliklerini de destekleyeceğiz.” sözlerini söyledi.

Ayrıca sürdürülebilir ve enerji verimli bir gelecek ve şehir dönüşümü için Türkiye’de yapılabilecek iyileştirmelerin değerlendirildiği konferansta İlbank ve EKF (Danimarka Export Credit Agency); bölgesel ısıtma sistemlerinin hayata geçirilmesinde belediyelere sağlanan finans modelleri hakkında bilgiler sundular.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.