30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


2023′ e Kadar Enerji Depolama Pazarı Yüzde 7 Büyüyecek!

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Küresel bataryalı enerji depolama pazarının 2023’e kadar yüzde 7 artarak 13.13 milyar dolar olacağı tahmin ediliyor.

Global Data’ya göre, Asya-Pasifik ve Avrupa, Orta Doğu ve  Afrika bölgelerinde, 2019-2023 yıllarında bataryalı enerji depolama sistemleri daha da gelişim gösterecek. Asya-Pasifik, pazarda en çok tercih edilen teknolojinin Lityum-İyon olmaya devam edeceğini de belirtiyor.

Şirketin son raporunda (Battery Energy Storage Market, Update 2019 – Global Market Size, Competitive Landscape and Key Country Analysis to 2023) teknoloji fiyatlarındaki düşüşün ve güç piyasasındaki gelişme hızının artmasının batarya piyasasının gelişimine oldukça katkı sağladığı belirtiliyor.

Asfa-Pasifik bölgesi 2018 yılında yüzde 45 pay ile bataryalı enerji depolama sistemleri için en büyük pazardı. Bu bölgede şebeke bağlantılı yenilenebilir enerji kaynaklı elektrik üretim tesisleri giderek artıyor. Çin, Hindistan, Japonya, Güney Kore, Filipinler gibi ülkeler daha fazla bu teknolojiyi kullanmak için çeşitli çalışmalar yapmaya devam ediyor.

Avrupa, Orta Doğu ve  Afrika bölgesi bataryalı enerji depolama pazarı 2018’de yaklaşık 1.73 milyar dolarlık bir değere sahip olarak pazarın yüzde 26’sını oluşturdu. Orta Doğu ve Afrika bölgesi teknolojik gelişmeler, gelişen pazar koşulları, güçlü araştırma tesisleri ve destekleyici politikalar ile sektörde kendini göstermeye devam edecek.

Amerika ise 2018 yılında 1.97 milyar dolarlık piyasa değeri yüzde 28’lik bir paya sahip oldu. Bölgedeki bataryalı enerji depolama pazarının, ABD, Şili, Kanada ve Brezilya gibi bataryayı destekleyen ülkelerle birlikte büyüdüğü görülüyor. Hatta, ABD’de bazı bölgelerde teşvik politikaları ile 2020 yılına kadar 1.3GW’lık enerji depolaması için iddialı bir hedef ortaya konuluyor.

Global Data Power Analisti Bhavana Sri ise, “ABD, hem toplam kurulu kapasitede hem de 2018’e kadar kurulu projeler için piyasa değeri bakımından en büyük pazar olan Akü Enerji Depolama Sistemi (BESS) olmuştur ve önümüzdeki yılarda da liderlik etmeye devam etmesi muhtemeldir. ABD, 2023’te küresel bataryalı enerji depolama pazarının 2.96 milyar dolara yani yüzde 23’üne ulaşacağı tahmin ediliyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.