30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


“2021’de Enerji Sektörünün Çok İyi Bir Duruma Geleceğine İnanıyorum”

KONYA (Enerji Portalı) – Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Özdemir, Konya’da 13,5 megavatlık ikinci güneş santralinin yıl sonuna kadar devreye alınacağını belirtti.

Özdemir, şirket olarak hidroelektrikte Türkiye’de en fazla kapasiteye sahip işletmelerden biri olduklarını ve Çetin Barajı tamamlandığında bin 400 megavata yakın hidroelektrik kapasitesine ulaşacaklarını söyledi.

Hidroelektrikte büyüdükleri gibi güneş enerjisinde de kapasitelerini artırmayı hedeflediklerini aktaran Özdemir, “Isparta’da 5,5 megavat güneş enerjisi santralimizi devreye aldık. Konya’da 13,5 megavatlık ikinci güneş santralimiz bu yıl sonuna doğru inşallah elektrik üretimine başlayacak.

Daha önce Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) ihalelerine girdik ama almak kısmet olmadı. Bundan sonra birçok ilde daha küçük kapasitelerde hem rüzgar hem güneş YEKA ihaleleri olacak. Bu ihalelerle yakından ilgileniyoruz.” diye aktardı.

“Gösterdikleri madencilik sektöründe de yeni bir safhaya geçtik.”

Özdemir, yenilenebilir enerjideki yatırımlarının yanı sıra faaliyet gösterdikleri madencilik sektöründe de yeni bir safhaya geçtiklerini belirterek, altın, gümüş, bakır, kobalt, titan gibi Türkiye’de bulunabilecek kaliteli madenler için çalışmaya başladıklarını anlattı.

Enerji sektöründeki finansman durumuna da değinen Özdemir, hayata geçirilmesi planlanan Enerji Girişim Sermaye Fonu ile sektörde finansman sıkıntısı yaşayan şirketlere destek olunmasının öngörüldüğünü belirtti.

Enerji sektöründeki projeler hayata geçirilirken yatırımcıların elektrik fiyatlarını 6,5-7 dolar/cent seviyesi üzerinden hesapladığını anlatan Özdemir, talebin düşük ve arzın fazla olmasından dolayı elektrik fiyatlarının hızla düşerek 5 dolar/cent seviyesine kadar gerilediğini anlattı. Özdemir, bu nedenle finansmanın geri ödemesinde yatırımcıların zorluk çekmeye başladığını kaydetti.

“2021 itibarıyla enerji sektörünün çok iyi bir duruma geleceğine inanıyorum.”

Hazine ve Maliye Bakanlığının da bu durumu gördüğünü dile getiren Özdemir, şöyle devam etti:

“Netice olarak, bu yatırımların önemli kısmını Türk bankaları finanse etti. Eğer biz enerji sektöründe bir sıkıntı yaşarsak, Türk bankaları da sıkıntıya sokulmuş olacaktı. Bu nedenle Enerji Girişim Sermaye Fonu yaratılması planlandı. ‘Finansmanda problemi olan firmalara destek olalım ki onlar da bankaları rahatlatsın, bu şekilde bu dönemi atlatalım’ diye düşünüldü. Bir enerji yatırımcısı olarak 2019-2020’de sıkıntıları görebiliyorum ama 2021 itibarıyla enerji sektörünün çok iyi bir duruma geleceğine inanıyorum. Devletin de bize desteğiyle 2019-2020’yi sektör olarak atlatabilirsek, 2021’den itibaren enerji sektöründe düzelmeler olacağını, yatırım yapanların yüzlerinin güleceğini düşünüyorum.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.