30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


2021 Yılında Maden İhracatı 6 Milyar Dolara Ulaşacak

ANKARA (Enerji Portalı) – Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, 2002 yılında yaklaşık 700 milyon dolar olan maden ihracatımızın bu yılsonuna kadar 6 milyar dolara ulaşmasını beklediklerini söyledi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, TBMM Genel Kurulunda, bakanlığı ve bağlı kuruluşlarının 2022 yılı bütçesine ilişkin yaptığı konuşmada, Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü tarafından birçok maden türünde çok büyük rezervler keşfedildiğini anlattı. Dönmez, Gayri Safi Yurtiçi Hasıla içinde madenciliğin payı 20 yıl önce 2,95 milyar TL ile yüzde 0,8 iken, bu oranın 2020 yılında 60 milyar TL ile yüzde 1,17’e çıktığını söyleyerek şunları ekledi:

“Madencilikteki bu atılım sayesinde 2002 yılında yaklaşık 700 milyon dolar olan maden ihracatımızın bu yılsonuna kadar 6 milyar dolara ulaşmasını bekliyoruz.”

Bakan Dönmez, 2020 yılında 42 ton rekor altın üretimi yapılarak ekonomiye 2,5 milyar dolarlık bir katkı sağlandığını hatırlatarak, “Asıl hedefimiz yıllık 100 ton altın üretim seviyesine ulaşarak, önemli bir cari açık kalemi olan bu kalemi en aza indirmektir.” dedi.

Bakan Dönmez, sorulan sorulara şu yanıtları verdi:

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez, elektrik dağıtım şirketlerinin yaptığı yatırımlara herhangi bir ödeme ya da finansman sağlanmadığını, EPDK’nin sadece bütçeyi onayladığını ve tarifelere yansıtıldığını söyledi.

Yapılan yatırımların kaliteye etkisine ilişkin Dönmez, “Bunlar, abone başına ölçülmüş dakika cinsinden kesinti süreleri. 2018’de bin 379 dakika, 2019’da bin 246 dakika, 2020’de ise ilk 6 ayda 515 dakika olarak ölçülmüş. Giderek bir iyileşme söz konusu.” dedi.

Paris İklim Anlaşması’nın Meclis’ten oy birliğiyle geçtiğini hatırlatan Dönmez, tüm kamu kurumlarının iklim değişikliğiyle mücadele kapsamında bir eylem planı hazırlığı içerisinde olduğunu belirtti.

Her bakanlığın “karbon nötr” hedefine dönük eylem planı hazırladığını bildiren Dönmez, “Cumhurbaşkanımız, 2053 yılında karbon sıfır hedefini koydu. Bu kapsamda karbondioksit salınımını nötrlememiz gerekiyor. 2020 yılı verilerini dikkate aldığımızda, Türkiye’de 506 milyon ton karbondioksit salımı var. Bunun yaklaşık 84-85 milyon tonluk kısmını yutak alanlarımızda yutabiliyoruz. Ağırlıklı ormanlık alanlar. Demek ki önümüzde kat etmemiz gereken ciddi bir mesafe var.” diye konuştu.

Türkiye’de kömürden elektrik üretiminin payının yaklaşık yüzde 30 olduğunu anlatan Dönmez, dünya ortalamasının yüzde 36 olduğunun altını çizdi.

Bakan Dönmez, 2053’e kadar karbon nötr hedefi doğrultusunda kömür başta olmak üzere bir çıkış yapılacağını anlatarak, yakıttaki iyileştirme teknolojilerinin bu sonucu değiştirebileceğini, bunu yakından takip ettiklerini söyledi.

DEDAŞ’ın uygulamaları nedeniyle çiftçilerin mağdur edildiğine ilişkin gelen eleştirilere Dönmez, “Özellikle yaz aylarında, sulama sezonunda, biz de şirketle görüşerek bunları mümkün mertebe ertelemeye, çiftçinin borcunu vadelendirmeye dönük çalışmalarımız var.” açıklamasını yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.