30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


2021 Uygun Görülen Verimlilik Artırıcı 129 Proje Açıklandı

ANKARA (Enerji Portalı) – Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, 2021 Yılı Başvurularından Desteklenmesi Uygun Görülen Verimlilik Artırıcı 129 Projenin listesini duyurdu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı (ETKB) tarafından dün (12.11.2021) 2021 Yılı Başvurularından Desteklenmesi Uygun Görülen Verimlilik Artırıcı Projelerin listesi açıklandı.

99 endüstriyel işletmenin 129 verimlilik artırıcı projesi desteklenmeye hak kazanmıştır. Söz konusu projeler için 180 milyon TL yatırım yapılacaktır. Projesine uygun yapılması durumunda yatırımın 54 milyon TL’si Bakanlığımız tarafından karşılanacaktır. Yatırımlar sonucu yıllık 246 milyon kWh enerji ile 66 milyon TL parasal tasarruf sağlanması beklenmektedir. 

Endüstriyel işletmeler tarafından verimlilik artırıcı projelerle elde edilecek 1 TEP enerji tasarrufu için ortalama 8.464 TL yatırım yapılacaktır. Bakanlığımızın da bu yatırımların 2.539 TL’lik kısmını desteklemesi öngörülmektedir. 

Bakanlığımızın sağlayacağı 53,8 milyon TL hibe desteğine karşılık endüstriyel işletmelerin yaptığı birincil enerji tasarrufunun parasal karşılığı yaklaşık 463 milyon TL’dir. 

Bu değer 79 MW’lık bir doğal gazlı termik santral üretimine karşılık gelmektedir. (Kardemir Termik Santrali Kurulu Gücü)

Toplamda 129 projenin yer aldığı listede başvuru sıra no, proje sıra no, proje adı, bileşen sayısı, endüstriyel işletme adı, proje başlangıç tarihi ve proje bitiş tarihi yer alıyor.

Listenin tamamı ise şu şekilde:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.