30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


2021, Güneş Enerjisi Sektörü İçin Rekorların Yılı Olacak!

İSTANBUL (Enerji Portalı) – 2020 yılında yenilenebilir enerji alanında yaşanan artış 2021 yılında artarak devam edecek. İşte ayrıntıları…

Küresel COVID-19 salgını birçok küresel endüstri üzerinde muazzam bir etki sağladı. Ancak yenilenebilir enerji sektörü için bu etki pozitif karşılandı ve bu dönem sektörde artış gerçekleşti. Bu, yenilenebilir enerji devrimine katılmak için sıraya giren bireyler, işletmeler ve hükümetle bugüne kadarki en büyük yılını geçiren güneş enerjisi sektörü ivmesini 2021’de daha da artıracak.

Küresel olarak, 2020’de yenilenebilir enerji konusunda pek çok iyi haber vardı. Dünyanın en büyük kirleticisi ve Çin’deki karbon üreticisi masaya geldi ve 2060 yılına kadar karbon nötrlüğüne ulaşmayı kabul etti. Ayrıca bu anlaşmada şu anda dünyanın ikinci en büyük emisyon üreticisi olan Hindistan’da bulunuyordu. Böylece Hindistan, güneş enerjisi söz konusu olduğunda muazzam bir yıl geçirdi ve bir önceki yıla göre güneş enerjisinden yüzde 26 daha fazla elektrik üretti. Her yıl katlanarak artan bu rakamlarla, 2021’in çeşitli nedenlerden dolayı büyük bir yıl olacağı tahmin ediliyor.

İlk olarak, uygun fiyatlı pil çözümlerinin ortaya çıkışı, güneş enerjisinin benimsenmesi için bir oyun değiştirici oldu. Artık, Tesla Powerwall gibi cihazlar gücü biriktirip güneş parlamadığında sağlayabildiğinden daha çok, hava kötüleştiğinde arzda boşluk bırakmadan enerji üretimi sağlayabiliyor.

Bir diğer husus ise 2021 ve sonrasında elektrikli araçların beklenen yükselişidir. Giderek daha fazla ev elektrikli araba satın aldıkça, evlerinde onları şarj edebilecek ve tüm evi çalıştırabilecek güç sistemleri isteyecekler. Paneller, sürdürülebilirlik açısından yalnızca elektrikli araçlarla aynı hizada olmakla kalmaz, aynı zamanda arabanızı şarj etmek ve evinize elektrik sağlamak için güneşin gücünü toplamanıza da olanak tanır.

Bütün bu ihtimaller ve rakamlar göz önüne alındığında yenilenebilir enerji ve hatta güneş enerjisi için 2021 müthiş bir yıl olacağı öngörülüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.