30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


2021’ de Dünya’daki 3. Yüksek Baraj Olacak

ARTVİN (Enerji Portalı) – Yapımı tamamlandığında kemer baraj sınıfında 275 metre yüksekliğiyle Türkiye’nin birinci, dünyanın üçüncü en yüksek barajı olacak Artvin’deki Yusufeli Barajı ve HES’in yüzde 60,6’ı tamamlanmış durumda.

Artvin’de, sınıfında Türkiye’nin en yükseği olacak Yusufeli Barajı ve HES inşaatında yüzde 60,6 oranında tamamlandı.

Kentin 70 kilometre güneybatısında Çoruh Nehri’nin ana kolu üzerindeki kilit barajlardan biri olarak inşa edilen Yusufeli Barajı tamamlandığında 558 megavat kurulu gücüyle yıllık 1 milyar 888 milyon kilovatsaat enerji üretecek.

DSİ Genel Müdürlüğünce temeli 26 Şubat 2013’te atılan barajda, 2,2 milyar metreküp su depolanacak. Türk mühendisler tarafından inşa edilen barajın gövde hacmi 2 milyon 350 bin metreküp olacak.

Türkiye’nin birinci, dünyanın üçüncü en yüksek barajı olacak”

Artvin Valisi Ömer Doğanay: “Tamamlandıktan sonra ürettiği enerji ile 650 bin kişilik bir şehrin ihtiyacını karşılayabilecek Yusufeli Barajı’nın ülke ekonomisine yılda 600 milyon lira katkı sağlayarak kendini 7 yılda amorti edecek” diyerek tamamen Türk mühendislerin eseri olan projenin Çoruh Nehri üzerinde inşa edilen en önemli barajlardan olduğuna dikkat çekti. Doğanay konuşmasına şöyle devam etti: “275 metre yüksekliği ile Türkiye’nin birinci, dünyanın üçüncü en yüksek barajı olacak Yusufeli Barajı, 100 katlı bir gökdelen yüksekliğine sahip. Baraj gövdesinde yaklaşık 4 milyon metreküp beton kullanılacak. Bu da şu demek; 4 milyon metreküp betonla her biri 120 metrekare 5 katlı 10 bin konut yapılabilir.”

“4 Nisan 2021’ te Tamamlanacak”

Doğanay, Yusufeli Barajı ve HES projesinde sözleşmeye göre işin bitiş tarihinin 4 Nisan 2021 olarak belirlendiği haberini verdi.

Proje kapsamında geçici bağlantı yolları ve baraj ulaşım yolları tamamlanarak Çoruh Nehri’nin Nisan 2014’te derivasyonunun yapıldığını hatırlatan Doğanay, “4 yıl süren baraj gövdesi kazı ve destekleme çalışmalarının ardından 21 Haziran 2018’de temel kotuna ulaşıldı. Temel enjeksiyon çalışmaları tamamlanan baraj ve HES inşaatında enerji kırıcı havuzu kazı ve destekleme çalışmaları ise devam ediyor.” diye konuştu.

Doğanay, 11 Temmuz 2018’de başlayan baraj gövdesindeki beton döküm çalışmalarının tüm hızıyla sürdüğünü belirterek, enerji yapıları, ulaşım, kablo ve havalandırma amaçlı tüm tünel ve galerilerin tamamlandığını söyledi.

Doğanay, “Elektro mekanik teçhizat çalışmaları baraj inşaatı ile koordineli devam ederken gün itibarıyla Yusufeli Barajı ve HES çalışmalarında toplam fiziki gerçekleşme yüzde 60,6 seviyesine ulaştı.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.