30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


2020’de 142 GW Yeni Güneş Enerjisi Kapasitesi Bekleniyor

LONDRA (Enerji Portalı) – Londra merkezli küresel bilgi sağlayıcısı IHS Markit, 2020 Küresel Fotovoltaik Talep Tahminleri çalışmasında güneş enerjisi kapasite istatistiklerini bildirdi.

Londra merkezli küresel bilgi sağlayıcısı IHS Markit, 2020 Küresel Fotovoltaik Talep Tahminleri çalışmasını yayınladı. Geçen yılki verilere kıyasla, bu yıl yeni güneş enerjisi üretim kapasitesinde %14’lük bir artış öngören çalışma, 2020’de 142 GW’lik yeni güneş enerjisi kapasitesi oluşacağını tahmin ediyor.

Yapılan basın açıklamasında, Avrupa’nın geçen yıl kurulan yeni güneş enerjisi kapasitesini neredeyse iki katına çıkardığına dikkat çeken IHS Markit, yıllık %5’lik bir artış ile bölgenin 24 GW’dan fazla yeni kapasite kullanmasını bekliyor. Bu kapasitenin yaklaşık %63’ünü İspanya, Almanya, Hollanda, Fransa, İtalya ve Ukrayna karşılayacak.

Küresel güneş PV pazarının çeşitlendirilmesi.  Kaynak: IHS Markit
Grafik 1: Küresel güneş PV pazarının çeşitlendirilmesi

IHS Markit geçen yıl Çin dışındaki güneş enerjisi tesislerinin %53 kadar büyüyeceğini tahmin ederken bu yıl sadece Çin dışında devam eden “çift haneli büyümeyi” öngörüyor. Dünyanın en büyük güneş enerjisi pazarı Çin’i etkileyen politik belirsizliklerin ise yeni açıklanacak 5 yıllık kalkınma planına kadar devam edeceğini belirtiliyor.

Küresel güneş enerjisi sistemleri - Çin dünyanın geri kalanına kıyasla.  Kaynak: IHS Markit
Grafik 2: Küresel güneş enerjisi sistemleri – Çin dünyanın geri kalanına kıyasla.

Politika belirsizlikleri ve korumacı güneş ithalat vergilerinin etkisi ile 2019 yılında düz bir seyir izleyen Asya’daki en büyük diğer güneş pazarlarından Hindistan ise bu yıl 14 GW’den fazla yeni güneş enerjisi kapasiteni devreye alabilir. Daha ucuz modüller ve  büyük çaplı güneş projeleri ile yönlendirilecek olan Hindistan’ın 46 GW güneş enerjisi kapasitesini geçmesi ancak yine de 2022 için belirlenen 100 GW hedefinin ise çok altında kalacağı ifade ediliyor.

43’den fazla ülkede yeni pazarlar ortaya çıkarak katkı sağlanacak.

Florida, Kuzey Carolina ve New York’un güneş enerjisi lideri olan Kaliforniya’nın ve Teksas’ın yer aldığı anahtar sürücüler listesine katılmasıyla, ABD bu yıl da dünyanın ikinci büyük güneş pazarı olmaya devam edecek. İlk on güneş enerjisi pazarı bu yıl dünyanın yeni güneş enerjisi kapasitesinin %73’üne katkıda bulunsa da, IHS’ye göre, Güneydoğu Asya, Latin Amerika ve Orta Doğu’da ve “43’den fazla” ülkede yeni pazarlar ortaya çıkarak katkı sağlanacak.

IHS Markit Temiz Teknoloji ve Yenilenebilir Enerji Direktörü Edurne Zoco’ya göre, yeni on yılda küresel güneş enerjisi sektörü farklı bir yön çizecek. Zoco: “2010’lar teknolojik gelişmeler, maliyet düşüşleri ve sübvansiyonlar ile birkaç pazarın hakimiyetinin on yılı oldu. 2020’ler ise sübvanse edilmemiş güneş enerjisi kurulum talebinin dünya çapında çeşitlendirilmesi, genişlemesi, yeni kurumsal oyuncuların dahil olacağı ve geleneksel enerji kaynaklarına karşı artan rekabet gücünü işaret edecek.” açıklamasında bulundu.

Kaynak: IHS Markit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.