30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


2020 Yılının İlk Çeyreği İçin Elektrik Fiyatları Açıklandı!

ANKARA (Enerji Portalı) – Herkesin meraklı beklediği 2020 yılının ilk çeyreğinde geçerli olacak yeni elektrik fiyatları belli oldu.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), piyasanın durumunu ve elektrik üreticilerinden gelen maliyet açıklamalarını göz önüne alarak elektrik fiyatlarını güncelledi.

2020 yılının ilk çeyreğindeki elektrik fiyatları tarifesine bakıldığında, 2019 yılının son çeyreğine göre indirim yapıldığı görülüyor. Yeni elektrik tarifesine göre; faaliyet bazlı elektrik birim fiyatları şu şekilde oldu:

Tek Zamanlı Dağıtım Sistemi KullanıcılarıOrtalama Elektrik Birim Fiyatı
(kr/kWh)
Sanayi48,1568
Ticarethane52,1556
Mesken34,9694
Tarımsal Sulama47,2927
Aydınlatma47,6708
Genel Aydınlatma28,2244

EPDK’nın belirlemiş olduğu tarifeye göre, 2020 yılının Ocak-Mart döneminde uygulanacak faaliyet bazlı elektrik fiyatları şöyle olacak:

Tablo 1: 2020 Yılı Ocak-Mart Dönemi Faaliyet Bazlı Elektrik Fiyatları

Yeni tarifeye göre, 2020 yılının Ocak-Mart döneminde uygulanacak nihai elektrik fiyatları ise şöyle olacak:

Tablo 2: 2020 Yılı Ocak-Mart Dönemi Nihai Elektrik Fiyatları

Yeni belirlenen fiyatlara göre; lisanslı üreticiler için veriş yönünde Çift Terimli ve Tek Terimli Dağıtım Tarifesi’nde zam yapıldı. Buna göre; Çift Terimli için 1,3762 kr/kWh olan dağıtım bedeli 1,9309 kr/kWh’a, Tek Terimli için 1,8707 kr/kWh olan dağıtım bedeli ise 2,6190 kr/kWh değerine çıkarıldı.

Lisanssız üreticilerin de dağıtım bedelleri yeniden belirlendi. Ocak-Mart döneminde uygulanacak olan yeni tarifede;

 • 31.12.2017 tarihinden önce geçici kabulü yapılmış tesisler için kWh başına 4,4748 kr olan dağıtım bedeli 4,9473 kr’a,
 • 31.12.2017 tarihinden sonra geçici kabulü yapılmış tesisler içinse 17,8991 kuruştan 19,7890 kuruşa çıkarıldı.

Üreticiler için reaktif enerji cezalarına da zam yapılarak ceza tutarı 30,0511 kr/kWh olarak belirlendi.

Elektrik fiyatları hakkında daha fazla bilgi almak için aşağıdaki bağlantıyı tıklayabilirsiniz.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’nun 26 Aralık 2019 tarihli toplantısında 9101 nolu karar ile Elektrik Üretim A.Ş. (EÜAŞ) tarafından uygulanacak Aktif Elektrik Enerjisi Toptan Satış Tarifesi de güncellendi. Buna göre;

 • Dağıtım şirketlerine teknik ve teknik olmayan kayıp enerji satışları ile Görevli Tedarik Şirketleri’ne yapılan satışlarda 1 kWh elektrik 27,5683 kuruştan,
 • Dağıtım Şirketleri’ne genel aydınlatma kapsamında yapılan satışlarda bir kWh elektrik 27,5683 kuruştan faturalandırılacak.

Diğer yandan EPDK, 2020 yılında Sebest Tüketici olma limitinde de değişikliğe gitti. Alınan karar ile 2020 yılında yıllık enerji kullanımı 1400 kW olan elektrik enerjisi kullanıcıları Serbest Tüketici olarak kabul edilecek.

Bir başka değişiklik de Spot Piyasa Elektrik Piyasası’nda oldu. EPDK tarafından, Gün Öncesi ve Dengeleme Güç Piyasası’nda Ocak-Mart döneminde gerçekleştirilecek işlemler için asgari fiyat limitleri 0 TL/MWh, azami fiyat limitleri ise 600 TL/MWh olarak belirlendi.

İlgili kararlara ulaşmak için tıklayınız.

Son Dakika Enerji Haberleri için enerjiportali.com/son-dakika-enerji-haberleri Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

5 yorum

 • mehmet artik. dedi ki:

  iyi günler. akıllı saat tarifelerini bilmiyorum.gece gündüz puand vs. saat kaçta başlayıp kaçta bitiyor. tatil günleri geçerli mi. hangi tatil günleri. bayramlar dahil mi.v.s.saatler değiştiğinde rastgele bir saat söylendi o kadar. her ay gelen elektrik faturasının arkasında tonla ikaz var. benim lehime hiç yok. ön yüzünde gece gündüz tüketim miktarları var saati belli değil. bizleri müşteriniz olarak bilgilendirirseniz memnun olurum. herhalde çok kimse de bilmiyordur.

  selamlarımla.

 • Davut dedi ki:

  Günaydın Mehmet bey;
  Üç zamanlı tarife de elektrik faturaları düzenlenirken , aktif enerji bedeli Gündüz, Puant ve Gece olmak üzere 3 ayrı fiyat üzerinden hesaplanır. Üç zamanlı tarifede
  Gündüz , 06.00-17.00
  Puant :17.00-22.00
  Gece :22.00-06.00
  arası zaman dilimini kapsar. Herhangi bir tatil kısıtlaması yoktur,bu tarife grubuna dahil olunması halinde aylık tüketiniz içinde Gündüz tüketiminiz gündüz birim fiyatı, Puant tüketiminiz puant birim fiyatı , Gece tüketiminiz gece birim fiyatı ile çarpılarak enerji bedeli hesaplanır.Üç zamanlı tarife de avantaj sağlanabilmesi için enerji tüketiminizin çok büyük kısmının ( yaklaşık %40 ve üzeri ) gece zaman diliminde tüketilmesi , aynı zamanda puant zaman diliminde tüketimin minimum seviyede olması gerekmektedir.Üç zamanlı tarife seçeneği doğru kullanılmaması halinde fazla ödeme yapmanıza da sebebiyet verebilir. Mevcut tüketiminizi , üç zamanlı tarife üzerinden tedarik etmeniz halinde ödeyeceğiniz fatura tutarını epdk nın sayfasında bulunan fatura hesaplama modülünden
  ( http://lisans.epdk.gov.tr/epvys-web/faces/pages/online/tarifeFatura/tarifeFatura.xhtml ) hesaplatabilirsiniz.İlk okuma tarihi olarak ilgili ayın ilk tarihi , son okuma tarihi olarak ilgili ayın son tarihi seçilip , tarife tanımı olarak, faturanızda yazan tarife grubunu üç zamanlı olarak değiştirip (Tek Terim Tek Zamanlı mesken AG ise , Tek Terimli Üç zamanlı Mesken AG , Tek Terimli Tek Zamanlı Ticarethane AG ise , Tek Terimli Üç zamanlı Ticarethane AG gibi , tüketim miktarı olarak faturanızda yazan gündüz, Puant ve Gece zan dilimleri tüketiminizi ilgili hanelere yazıp hesapla butonuna basmanız halinde ilgili faturadaki tüketimi üç zamanlı yapmanız halinde ne kadar fatura ödeyeceğinizi hesaplar. Mesken abonesi iseniz ve aylık 150-200 tl civarında faturanız varsa size sağlayacağı kazanç maksimum 15-20 tl civarında olacaktır, ancak elektrik kullanım saatleri konusunda hayatınızı kısıtlayıp sizi baskı altına alacaktır.Bu tarife daha çok yüksek tüketimli Ticarethane ve sanayi tesislerinin (Fırın gibi gece çalışan ) kazanç sağlayacağı tarife modelidir.

 • ali rıza karataş. dedi ki:

  şantiye elektriğiyle normal mesken elektriği arasındaki fark yüzde kaçtır..

 • Zeki Arık dedi ki:

  ENERJİSA’DA BAŞTA EVRAKTA SAHTECİLİK,RÜŞVETVE USULSÜZLÜK VAR BUNUNLA İLGİLİ ELİMDE DELİLER VAR YALANSA HAKKIMDA HUKUKİ İŞLEM BAŞLATSINLAR ,ENERJİSA AVVUNACAĞI YERDE SAHTEKARLARIN KÖPEKLİĞİNİ YAPMAKTAUKATLARI ENERJİSA’NIN HAKLARINI SA

 • Sabri M. GÖKTÜRK dedi ki:

  Dikkat.
  Kışın “yaz tarifesine göre ayarlanmış sayaç ve üçlü tarife kullananlar” saat 22’de ucuz tarifeye geçmesi gerekirken 23’te geçmektedir Ucuz tarifeye geçtim diye saat 22’de Elektrikli aletlerin kullananlar ucuz tarife yerine en pahalı tarifeden ödeme yapmaktadırlar. Lütfen yayalım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.