30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


“2020 Yılı Rüzgar Enerjisi Kurulu Gücü 10.295 MW Olacak”

ANKARA (Enerji Portalı) – Uluslararası Enerji Ajansı (UEA) Başkanı Fatih Birol ve TÜREB Başkanı Hakan Yıldırım basına Türkiye rüzgar enerjisi potansiyeli ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Uluslararası Enerji Ajansı (UEA) Başkanı Fatih Birol, küresel enerji piyasalarında enerji bolluğu yaşanacak bir döneme girildiğini ve 2020’de uluslararası enerji fiyatlarının makul seviyede seyredeceğini söyledi.

Petrol ve doğal gaz başta olmak üzere üretimin artacağını fakat talebin aynı seviyede yükselmeyeceğini dile getiren Birol, “Özellikle piyasalar sıvılaştırılmış doğal gaza (LNG) boğulacak. Doğal gaz fiyatlarında ciddi bir düşüş görüyoruz ve fiyatlar iki yıl daha makul seviyelerde olacak. Türkiye, ucuz LNG furyasını zamanında yaptığı altyapı yatırımları sayesinde çok iyi değerlendiriyor. Türkiye bu alandaki adımlarını daha rekabetçi hale getirirse, ekonomimiz için çok daha iyi olur.” dedi.

Birol, enerji bolluğunun yenilenebilir enerji kaynaklarında da görüldüğüne ve bu teknolojilerdeki maliyetlerin düşmeye devam edeceğine dikkati çekti.

“Türkiye’nin rüzgarı çok kaliteli ve potansiyeli çok yüksek”

Rüzgar enerjisinin kömür ve doğal gazdan sonra dünyadaki en büyük elektrik üretim kaynağı olduğunu belirten Birol, sözlerini şöyle tamamladı:

“Dünyada 570 gigavat kurulu rüzgar kapasitesi mevcut. 2030’da bunun ikiye katlanacağını öngörüyoruz. Bunun da asıl nedeni yenilenebilir enerjinin ucuz hale gelmesi. Türkiye’nin rüzgarı çok kaliteli ve potansiyeli çok yüksek. Türkiye’nin öncelikle kara rüzgar santrali yatırımlarına odaklanması gerektiğini fakat deniz üstü rüzgar potansiyelini de göz ardı etmemesi gerektiğini düşünüyorum.”

TÜREB Başkanı Hakan Yıldırım ise dünyada 2050’ye kadar yaklaşık 4 trilyon dolarlık rüzgar yatırımı beklendiğini aktardı.

Şu anda 7 bin kişilik istihdam sağlayan Türkiye rüzgar enerjisi sektörünün de bu pastada yerini alması gerektiğini dile getiren Yıldırım, “Yatırımların devamı için rüzgarın bir mekanizmaya ihtiyacı var. Minimum çıpanın olmadığı bir yerde, rüzgar yatırımlarının olmasını beklemek çok güç.” değerlendirmesinde bulundu.

Yıldırım, Türkiye’de geçen yıl 490 megavat rüzgar enerjisi kapasitesi devreye alındığını belirterek, şunları kaydetti:

“2019’u 400 megavat ile kapatıyoruz. Bu kapasiteler oldukça az. Bu yüzden, özellikle Yenilenebilir Enerji Kaynaklarını Destekleme Mekanizması’nın (YEKDEM) 2020’de bitmesi ve yerine yeni bir mekanizma konulamamasının rüzgarın önündeki en büyük engel olduğunu düşünüyoruz. Rüzgar kurulu gücümüz şu anda 7 bin 615 megavat, inşa halinde ise 1180 megavat bulunuyor. Buna ilave olarak 1500 megavat civarında bir kapasitenin 2020’de devreye alınacağını bekliyoruz. Fakat, YEKDEM 2020’de bittiği için bir hücum var ve bu durum sağlıklı değil. Mekanizma olmazsa, 2020 sonrası için büyük bir sıkıntı söz konusu.”

Kaynak: Bloomberght.

Son Dakika Enerji Haberleri için enerjiportali.com/son-dakika-enerji-haberleri Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.