30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


2020 Yılında Enerji Teşvikleri İçin 153 Milyon Lira Ödendi!

ANKARA (Enerji Portalı) – Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda enerji teşvikleri ve sıfır atık projesi hakkında konuştu.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Bakanlığının bütçe görüşmelerinde TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda sunumunu yaptı.

Arıtma tesisleriyle belediye nüfusunun yüzde 89’una atık su arıtma hizmeti verdiklerine işaret eden Kurum, “İnşallah 2023 yılına geldiğimizde, hiçbir atık su arıtılmadan doğaya deşarj edilmeyecek. Atık su arıtma tesisi yönetimlerini teşvik etmek amacıyla 2020 yılı enerji teşvik ödemeleri için de 153 milyon lira ödenek ayırdık.” ifadelerini kullandı.

Yerel yönetimlerin çevre yatırımlarına 2019-2020 yıllarında, araç, proje ve enerji teşvikleri için 1 milyar 250 milyon lira destek sağladıklarına dikkati çeken Kurum, Avrupa Birliği fonlarından da sağlanan yaklaşık 1 milyar avroluk hibe desteği ile çevre yatırımlarını gerçekleştirdiklerini ve bu kapsamda 35 ilde içme suyu, atık su ve katı atık yönetimi alanında 30 projeyi tamamladıklarını söyledi. Bakan Kurum, 18 altyapı projesinin yapım çalışmaları ise devam ettiğini anlattı.

Çevresel Etki Değerlendirmesi’yle çevresel etkisi olabilecek tesislere gerekli önlemleri aldırdıklarını belirten Kurum, şu bilgilendirmede bulundu:

“Bugün itibarıyla 33 bin 202 tesisimize Çevre İzin ve Lisans Belgesi düzenledik. 2020 yılının ilk 10 ayında denetimlerimizle çevreyi kirleten 239 tesisin faaliyetini durdurduk. 4 bin 47 tesise 202 milyon lira idari yaptırım uyguladık. Ülkemizde ürün ve hizmet grupları için geliştirdiğimiz ve bunların çevre dostu olduğunu gösteren Çevre Etiket Sistemini hayata geçirdik. 2002 yılına kadar, 8 olan hava kalitesi ölçüm istasyonu sayısını bugün 355’e çıkardık.”

BAKAN KURUM PLAN VE BÜTÇE KOMİSYONU’NDA SUNUMUNU GERÇEKLEŞTİRDİ

Plastik poşet kullanımı yüzde 80 oranında azaldı!

Sıfır Atık Projesi’ne ilişkin de bilgi veren Bakan Kurum, plastik poşet kullanımını yüzde 80 oranında azaltarak, 1 milyar 500 milyon lira, toplamda ise 11 milyar lira tasarruf sağladıklarını belirtti.

Kurum, 80 bin ton deniz çöpü topladıklarına, 27 yeni mavi bayraklı plaj kazandırdıklarına işaret ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Çevre kirliliğinin önlenmesi amacıyla 30 bin çevre denetimi yaptık. Çevreyi kirleten 4 bin 47 tesise 202 milyon lira idari para cezası uyguladık. Yerel yönetimlerin çevre koruma projeleri için belediyelerimize 1 milyar 250 milyon lira destek sağladık. İller Bankamızla yerel yönetimlerimizin altyapı, üst yapı ve çevre düzenlemeleri çalışmaları için 9,7 milyar lira destek sağladık. 2/B ve tarım arazileri satışı kapsamında toplam 112 bin vatandaşımızın mülkiyet problemini çözdük. Hazineye ait tarım arazilerinin kiralanması kapsamında 569 milyon metrekare büyüklüğündeki Hazine arazisini çiftçimize ecrimisil bedelinin yarısı üzerinden kiraladık.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.