30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


“2020 Yerli ve Yenilenebilir Enerjinin Yılı Olacak”

BİLECİK (Enerji Portalı) – Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Şeyh Edebali Kültür ve Kongre Merkezi’nde AK Parti İl Başkanlığınca düzenlenen İl Danışma Toplantısı’nda yenilenebilir enerji ve yerli otomobil hakkında konuşmalar yaptı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Şeyh Edebali Kültür ve Kongre Merkezi’nde AK Parti İl Başkanlığınca düzenlenen İl Danışma Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, yerli ve yenilenebilir enerjiye büyük yatırımlar yaptıklarını, 2020’ye daha güçlü girdiklerini anlatarak, 2019’da elektriğin yüzde 62’sinin yerli ve yenilenebilir kaynaklardan üretildiğini bildirdi.

Her bir puanlık yerli üretimin 100 milyon dolar daha paranın yurt içinde kalmasını sağlamak anlamına geldiğini ifade eden Dönmez,Geçtiğimiz yıl yerlilik üretimimiz yüzde 50 idi, bu sene 12 puan arttırdık. Bundan sonra daha da arttırarak yerlilik payı katkısını daha da arttırmış olacağız. Hatta mayısta yüzde 75’ler seviyesine gelmişti. Ancak bu oranlarla asla yetinmeyeceğiz. Daha çok yerli, daha çok yenilenebilir diyerek 2020’ye daha güçlü gireceğiz.” değerlendirmelerinde bulundu.

Elektriğini yenilenebilir kaynaklı olarak kullanmak isteyen tüketiciler için yeni bir alternatif tarife sunmaya hazırlandıklarını vurgulayan Dönmez, “Böylece, ‘ben elektriğimi tamamen yenilenebilir kaynaklı olarak kullanmak istiyorum’ diyen birey ve şirketler elektriğini yenilenebilir kaynaklardan kullanabilecek. İnşallah bu tarifemizi de 2020’de başlatacağız. 2020 yerli ve yenilenebilir enerjinin yılı olacak.” ifadelerini kullandı.

Dönmez: Elektrikli araçlar için kollarımızı sıvadık, hazırlıklarımızı yapıyoruz.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yerli otomobili tanıttığı günü anımsatan Dönmez, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yerli otomobil, tasarımı, teknik özellikleri ve marka değeriyle gururumuz olacak. Milletimizin kabiliyetini tüm dünyaya gösterecek. Yıllar önce Devrim arabaları yapıldığında ‘Batı kafasıyla araba yaptık ama doğu kafasıyla benzin koymayı unuttuk.’ diyerek projeyi bitirmişlerdi. Şimdi ise bu hikayede yeni bir sayfa açıyoruz. Bu kez yerli otomobilimizi Türk aklıyla, Türk mühendisliğiyle ve milletin desteğiyle yaptık. Ama yine benzin koymadık. Çünkü aracımız tamamen elektrikli. Çalışmalarımızla yerli otomobilin elektriğini de yerli üretmiş olacağız. Hedefimiz, amacımız budur. Bu hedefe de ulaşacağımızdan eminiz. Elektrikli araçlar için kollarımızı sıvadık, hazırlıklarımızı yapıyoruz. Bu öngörüyle gerçekleştirdiğimiz şebeke yatırımlarımız çerçevesinde piyasaya çıkacak elektrikli araçların şarjı noktasında altyapı sıkıntımız da bulunmuyor.”

Bakan Dönmez, toplantı açıklamaları ve görsellerini sosyal medya hesabında şöyle paylaştı:

Son Dakika Enerji Haberleri için enerjiportali.com/son-dakika-enerji-haberleri Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.