30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.
 • DOLAR
  6,284
 • EURO
  7,0088
 • BIST
  83675
Solar Çatı Hesaplama Modülü
MENÜ

“2018’in İlk Yedi Ayında 42 Binin Üzerinde Çatıya Panel Kurulmuştur”

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Çevreci Enerji Derneği Başkanı Erman Kaya, yerel yönetimlerden yenilenebilir ve çevreye duyarlı enerji politikalar konusunda idari kolaylıklar sağlamasını istedi.

Çevreci Enerji Derneği Başkanı Erman Kaya, yerel yönetimlerden yenilenebilir ve çevreye duyarlı enerji politikalar konusunda idari kolaylıklar sağlamasını istedi. Kaya, gelişmiş ülkelerin yerel yönetimlerinin, yenilenebilir enerjiye, iklim değişikliği ile mücadeleye önem verdiğini ifade etti. Bu ülkelerin güneş, rüzgar, biyogaz, jeotermal gibi yenilenebilir enerji kaynaklarını çevre ile uyumlu bir şekilde geliştirip uyguladıklarını aktaran Kaya, her coğrafyanın farklı yenilenebilir enerji kaynağına sahip olduğuna işaret etti.

“2018’in ilk yedi ayında 42 binin üzerinde çatıya panel kurulmuştur.”

Avrupa Birliği ülkeleriyle kıyaslandığında Türkiye’nin güneşten elektrik üretim değerinin çok düşük olmadığını bildiren Kaya, şunları kaydetti:

“Örneğin, Almanya ülkemizden daha kuzeyde yer alsa da toplam güneş enerji kurulu gücü 50 bin megavatı geçmiştir. 2018’in ilk yedi ayında 42 binin üzerinde çatıya panel kurulmuştur. Ülkemizin neredeyse her bölgesi güneş enerjisinden yararlanmaya uygun durumdadır. Çatısına güneş panelleri koyarak elektrik üretenlere, belediyeye verilecek harç veya ödemelerde indirim uygulaması veya yenilenebilir enerji yatırımı yapacaklara idari kolaylıklar sağlanabilir. Örneğin, bazı belediyeler, belediyeye ödenen tüm ücretlerde yüzde 25 indirim uygulayarak yenilenebilir enerji kullanımı teşvik etmektedir.”

Kaya, belediye bünyesinde “İklim Değişikliği İle Mücadele” birimleri kurup vatandaşlara enerji verimliliği, yenilenebilir enerji, atık değerlendirme gibi konular hakkında bilgiler verilmesi gerektiğini ifade etti.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

1 Yorum

 • Avatar Muvaffak GÖZAYDIN dedi ki:

  Çok hoş başlık . Birden ülkede 42.000 çatıya solar kondu dedim .
  Unutmayın 23 milyon hane ve kabaca 10 milyon çatı var . 10 kw dan 100 milyon kw potansiyel var .
  Bu da 1.200 kwh/kw dan 120 milyar kwh enerji eden . Ülkenin hemen yarısı . Her geçen gün kayıptır .
  Yıllık hedef 10 GW solar koyalım .Bu bize 10.000.000 kw x 1.500 kwh/kw dan = 15 milyar kwh eder .
  Halen tüketimin % 5 i . Bu günlerde zaten enerji ihtiyacı artışı % 1-2 lerde geziyor . Başka hiçbir yatırıma luzum yok . Kabaca 10 milyon kw güç 10 milyar $ yatırım ister .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir