30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


“2018’de Küresel Elektrik Piyasası İşlemlerinde Olağandışı Gelişmeler Yaşandı”

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Uluslararası danışmanlık ve denetim şirketi EY’nin Enerji Sektörü İşlem ve Trendleri Raporu sonuçlarına göre; elektrik piyasasında küresel işlem değeri 2018 yılında %28 artış gösterdi ve 256,3 milyar dolar ile rekor seviyeye ulaştı.

EY (Ernst&Young), Enerji Sektörü İşlem ve Trendleri: 2018 Yılı Dördüncü Çeyrek Dönem Raporu’nun sonuçlarına göre; enerji sektöründe küresel olarak işlem değeri 2018 yılında %28 artış kaydederek 256,3 milyar dolar olurken, işlem hacmi 546 işlem ile tarihi zirve seviyeye ulaştı.

Avrupa elektrik piyasasında gerçekleştirilen işlemler 126,5 milyar dolar ile toplam işlem değerinin %49’unu oluşturdu. Avrupa’da gerçekleştirilen işlem değerinin 2017 yılındaki 50,3 milyar dolar seviyesinden iki buçuk kat artış gösterdiği görüldü.

Bununla birlikte yenilenebilir enerji alanındaki işlemler geçtiğimiz yıl işlem hacmindeki payını artırdı. Yenilenebilir enerji 253 işlem ile tüm bölgeler genelinde toplam işlem hacminin yaklaşık yarısını (%46), 48,3 milyar dolar ile de toplam işlem değerinin %19’unu oluşturdu.

“En çok sermaye yatırımını 81,4 milyar dolar ile ABD çekti, en çok yurt dışı yatırımını 34 milyar dolar ile Çin yaptı.”

Rapora göre; ABD 2018 yılında 55,1 milyar doları yurt içi, 26, 3 milyar doları yurt dışı kaynaklı olmak üzere toplam 81,4 milyar dolar sermaye yatırımı çekti ve en fazla sermaye yatırımı çeken ülke olma özelliğini korudu. Kanada ABD’ye 20,2 milyar dolar yatırım yaparken, söz konusu miktar Kanada’nın toplam yatırım faaliyetinin %67,3’ünü oluşturdu.

Öte yandan Çin ise yurt dışında en çok yatırım yapan ülke olarak ön plana çıktı. Yabancı ülkelere 34 milyar dolar yatırım yapan Çin’in bu miktarın büyük bir bölümünü (32,6 milyar dolar) Avrupa’ya yönlendirdiği görüldü.

“Yenilenebilir enerji ve enerji depolama Amerika Kıtası’nın büyüme gündeminde en üst sırada yer alıyor.”

Amerika Kıtası elektrik sektöründe 2018 yılı işlem değeri %3 gerileyerek 98,9 milyar olarak gerçekleşti. Söz konusu gerilemede ABD’de yaşanan %7’lik düşüş etkili olurken, bölgenin geri kalanında bir önceki yıla göre %22 artış kaydedildi.

Raporda; önümüzdeki dönemde Brezilya, Meksika ve Kolombiya enerji politikalarında gerçekleşmesi beklenen değişikliklerin bu ülkelerdeki yatırım talebine yön vereceği öngörülüyor. Öte yandan ABD’de Şubat 2018’de yürürlüğe giren ve piyasaların enerji depolama kaynaklarına açılmasına imkân sağlayan kararın ülkedeki enerji depolama yatırımlarını artırması bekleniyor.

“ Uygulanan reformlar Avrupa’da temiz enerji dönüşümünün önünü açıyor.”

Rapora göre; Avrupa Birliği’nin (AB) 2030 yılı yenilenebilir enerji hedefleri ve ulaşıma karbondioksit sınırlaması getirilmesini içeren enerji piyasası reformları temiz enerjiye geçişi hızlandırıyor. Avrupa’da bu yıl portföylerini optimize etmeyi sürdüren elektrik şirketlerinin yenilenebilir enerji üretimine odaklanacağı ve bölge genelinde elektrikli araç yatırımlarında artış görüleceği tahmin ediliyor.

“Asya-Pasifik elektrik piyasasında işlem değerinin yarısını üretim varlıkları oluşturdu.”

Asya-Pasifik Bölgesi elektrik piyasasında 2018 yılında 29,7 milyar dolar değerinde işlem gerçekleştirilirken, söz konusu rakamın 15,4 milyar dolarlık kısmını üretim varlıkları ile ilişkili işlemler oluşturdu.

“2018 yılı küresel elektrik piyasası işlemlerinde olağandışı gelişmelerin yaşandığı bir yıl oldu.”

Rapor ile ilgili değerlendirmede bulunan EY Türkiye Enerji Sektörü Lideri Erkan Baykuş şunları söyledi: “2018, büyük ölçekli birleşme ve satın alma faaliyetleri ile portföy optimizasyonlarının etkisiyle küresel elektrik piyasası işlemlerinde olağandışı gelişmelerin yaşandığı bir yıl oldu. Yeni enerji piyasasının tüketici talebi ve düzenlemeler doğrultusunda ölçek bakımından büyümeye devam edeceğini öngörüyoruz. 2019 yılında yenilenebilir enerji, enerji depolama ve elektrikli araç alanlarında altyapı yatırımlarına ilgi artarak sürecektir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.