30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


“2018’de Bor İhracatında 1 Milyar Dolar İle Rekor Kırdık”

ANKARA (Enerji Portalı) – Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez bor madeninden üretilen doğal mineralli temizlik ürünü BORON’un tanıtım toplantısında hem BORON ile ilgili hem de Türkiye’nin bor madeni ile ilgili çalışmaları hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez bor madeninden üretilen doğal mineralli temizlik ürünü BORON’un tanıtım toplantısında hem BORON ile ilgili hem de Türkiye’nin bor madeni ile ilgili çalışmaları hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Dönmez, Türkiye’nin borda ham madde ve ürün olarak öncü ülke konumunda yer aldığını ve dünya bor rezervlerinin yüzde 73’ünden fazlasının Türkiye’de bulunduğunu söyledi.

2018’de bor ihracatında 1 milyar dolar ile rekor kırdık.”

Türkiye’nin dünya bor pazarındaki payının yüzde 59 olduğunu dile getiren Dönmez, “2018’de bor ihracatında 1 milyar dolar ile rekor kırdık. İnşallah önümüzdeki yıllarda bu rakamı artırarak devam edeceğiz. 110 ülkeye bor ihracı gerçekleştiriyoruz. Bu ülkelerin arasında en büyük rakibimiz Amerika ile en büyük müşterileri olan Çin ve Hindistan da yer alıyor.” dedi.

Dönmez, Türkiye’nin borda dünyanın en güvenilir tedarikçisi konumunda bulunduğuna dikkati çekerek, aynı zamanda borun büyümeye ve gelişmeye açık bir alan olduğunu anlattı.

Yeni bor stratejisinin geçen yıl açıklandığını hatırlatan Dönmez, bu strateji kapsamında bordan “uç ürün” elde edilerek ihracat gerçekleştirileceğini ve yatırımcı dostu bu modelin, istihdamı da artıracağını vurguladı.

Dönmez, nihai ürüne bağlı olarak bire beş yüz ve bire iki bin değer katacak uç ürün üretileceğini ifade ederek, “Burada en önemli çıktı ise yüksek teknolojinin Türkiye’de üretilmesi ve kullanılması. Bor madeninde geleneksel ürünlerden ileri teknoloji kullanılan ürünlerin üretimine geçerek, pazar payımızı artıracağız.” değerlendirmesinde bulundu.

Dönmez, bugün tanıtım toplantısı yapılan ve Türkiye’nin ilk ve tek doğal mineralli temizlik ürünü BORON’un piyasada önemli bir rekabet içinde olacağını belirterek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Aslında buradan bir çağrı yapmakta fayda var ki bor mamulünü diğer temizlik ürünü üreticilerinin de kullanması gerekiyor, bunu tavsiye ediyoruz. Aslında Eti Maden bir öncülük yapmış oldu. Borun, demir çelik ürünlerinden cama kadar birçok alanda kullanım alanı var. Temizlik ürünü olarak da geçmişte bazı kullanan markalar olmuştu ama kimyasal ürünler çıktıkça o tarafa doğru bir eğilim oldu. Şimdi doğal ürünlere geçiş açısından Eti Maden ile bir çıkış yapmış olduk. Diğer temizlik firmaları da böylece bor kullanabilirler.

Eti Maden normalde bu ham maddeyi üretiyor ve dolayısıyla borun diğer markalar tarafından kullanılmasında da bir problem yok. Diğer firmalar da geliştirebilirler, farklı ürünler de ortaya çıkabilir. Burada çamaşır yıkandıktan sonra bir atık söz konusu ve kanal sistemiyle bunlar atılıyor. Onların arıtılması da ciddi bir maliyet. BORON’un atığı çevre açısından da olumlu. BORON’u çevre açısından da değerlendirdiğimizde, 10 numara bir ürün.”

BORON’un reklam filmi ise şöyle hazırlandı:

Dönmez, artık tüm dünyada kaynağını doğadan alan çevre ve insan dostu, organik ürünlere yönelişin söz konusunu olduğunu ve BORON’un da diğer temizlik ürünlerinden bu noktada ayrıldığını anlattı.

“BORON’un içeriğinde insan ve çevre sağlığını tehdit eden petrol türevi kimyasallar ve fosfat bileşimi yer almamaktadır.”

Doğal olmayan ürünlerin insan vücudunda yarattığı tahribatın sıklıkla görüldüğüne dikkati çeken Dönmez, “Toplumun bütün fertleri bu durumdan doğrudan veya dolaylı olarak etkileniyor. BORON’un içeriğinde insan ve çevre sağlığını tehdit eden petrol türevi kimyasallar ve fosfat bileşimi yer almamaktadır. İçeriğinin yüzde 50’den fazlası doğal mineral ve borakstan oluşuyor. Böylelikle, kullanımdan sonra açığa çıkan su ile çevremizi de korumaya alıyoruz.” diye konuştu.

Bakan Dönmez’in Eşi Zeynep Hanım, BORON’dan memnun olduğunu dile getirdi…

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, eşi Zeynep Dönmez ile yaptığı market alışverişinde deterjan olarak BORON temizlik ürününü aldı. Zeynep Dönmez, ürün piyasaya sürülmeden önce evde denediğini ve fiyat olarak diğer deterjanlardan daha ucuz olan BORON’dan çok memnun kaldığını dile getirdi.

İçeriğinin yüzde 50’den fazlası doğal mineral ve borakstan oluşan BORON’un 4 kilogramı yıl boyunca 24,90 lira olacak…

Bakan Dönmez de BORON’un 4 kilogramının yıl boyunca 24,90 liradan satışta olacağını ve böylece Enflasyonla Topyekün Mücadeleye de destek verileceğini dile getirdi. BORON’u, yerli ve milli olduğu için tercih ettiklerini vurgulayan Dönmez, bu akşam misafirliğe giderken de hediye olarak bir paket götüreceklerini söyledi.

Bakan Dönmez, poşet kampanyası da destek verdi…

Market alışverişi sonrasında bez torba kullanan Dönmez, alışverişlerde poşet kullanımının azaltılması yönünde alınan kararın çok olumlu olduğunu anlattı.

Dönmez, petrol türevi ürünlerin yüzyıllar geçse bile geri dönüşünün mümkün olmadığına dikkati çekerek, “Bu yüzden geri dönüşümlü ambalaj malzemelerini kullanmak vatandaş olarak, insan olarak herkesin sorumluluğu. Dolayısıyla bu kampanyayı da destekliyoruz. Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız önemli bir adım atmış oldu.” ifadesini kullandı.

Dönmez, alışveriş sonrasında çalışanlarla sohbet edip fotoğraf çektirdikten sonra marketten ayrıldı.

BORON’un lansman törenini aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.