30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


2017 Yılı Yenilenebilir Enerjilerin Rekor Yılı Oldu

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Yenilenebilir Enerjiler 2018 Küresel Durum Raporu’na göre yenilenebilir enerji için 2017 yılı, yenilenebilir güç kapasitesinde en büyük artışın yaşanması, maliyetlerin düşmesi, yatırımlardaki artışlar ve teknolojiye imkan veren gelişmeler gibi nedenlerle rekor kıran bir yıl oldu.

Raporda, Dünya çapında ihalelerde yenilenebilir enerji için en düşük tekliflerin verilmesi, ulaşımın elektrifikasyonuna dikkat edilmesindeki önemli artış, dijitalleşmenin artışı, kömürsüz hale gelmeyi vaat eden yargı yetkileri, yeni politikalar ve karbon fiyatlandırmasıyla ilgili ortaklıklar ve her düzeydeki hükümet grupları tarafından belirlenen yeni girişimler ve hedefler dahil olmak üzere yıl boyunca meydana gelen birçok gelişmenin yenilenebilir enerjinin kullanımını etkilediği belirtildi.

Diğer yenilenebilir sektörler yavaş bir şekilde büyürken, yenilenebilir enerji sektöründeki güçlü büyüme devam etti. Yenilenebilir enerji kaynaklarında ise, güneş enerjisi kömür, doğal gaz ve nükleer enerjiden daha fazla net kapasite eklediği ifade edildi.

Çalışma kapsamında; ısıtma ve soğutmada yenilenebilir enerji alanında ilerlemelerin yavaşladığı, ulaşımda yenilenebilir enerjinin payı oldukça düşük devam ederken (3,1), bu payın %90’dan fazlası sıvı fosil yakıtlarla sağlandığı sonucuna varılmıştır.

Raporda yer alan dikkat çekici diğer bir sonuç ise, yenilenebilir enerji üretim kapasitesinin 2017 yılında en yüksek yıllık artışına ulaştığı ve toplam kapasiteyi 2016 yılına göre yaklaşık %9 oranında artırdığı bulgusudur. Rapora göre, büyük ölçüde güneş ve rüzgar gücünün maliyet rekabetçiliğinde devam eden gelişmeler ile birlikte yenilenebilir enerji kaynakları 2017 yılında küresel güç kapasitesine %70 oranında ek katkı sağladığı görülmektedir.

Kaynak: DEK Türk Milli Komitesi/ Yenilenebilir Enerjiler 2018 Küresel Durum Raporu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.