2017 SOLAREX İstanbul Fuarı Güneş Enerji Sistemlerinin ve GES Yan Sanayinin katıldığı başarılı bir Fuar Oldu.

6 – 8 Nisan 2017 tarihleri arasında, İstanbul Fuar Merkezi’nde 9. – 10. – 11. Ve 12. Salonlarda düzenlenen Solarex İstanbul Fuarı başarı ile sonuçlandı.

Fuarın açılışı, Voli Fuar Yönetim Kurulu Başkan Vekili Mustafa Atik, Gensed Başkanı Prof. Dr. Şener Oktik, Günder Başkan Yardımcısı Nadim Ekiz ve AKP İstanbul 3. Bölge (Bakırköy) Milletvekili Halis Dalkılıç tarafından yapıldı. Açılış konuşmalarının ardından kurdele keserek fuarı açan yetkililer, katılımcılarımızı stantlarında ziyaret ettiler.

Konusunda Türkiye’nin ilk ve tek ihtisas fuarı olan Solarex İstanbul Uluslararası Güneş Enerjisi ve Teknolojileri Fuarı, 160’i yurtiçi 42’si yurtdışı olmak üzere toplamda 202 katılımcının iştirak ettiği ve toplam 20.158 ziyaretçinin takip ettiği profesyonellerin buluştuğu bir arena oldu.

Türkiye’de faaliyet gösteren güneş enerjisi üreticilerinin kalitelerini artırma, marka olma, yeni pazarlarla tanışma isteği ve Voli Fuarın spesifik fuarlardaki başarıları, sektörün fuarı sahiplenmesinde büyük rol oynamış ve fuar başarı ile gerçekleştirilmiştir.

Türkiye; hızla artan nüfusu, avantajlı coğrafyası, avantajlı coğrafyanın ihracata katkıları ile dünya çapındaki gelişimini sürdürüyor. Ülkemizde harekete geçen en önemli sektörlerden biri de hiç kuşkusuz, güneş enerjisi sektörü… Son yıllarda güneş enerjisi sektöründe yaşanan gelişmeler, yenilikler ve sektörün örnek dayanışması, güneş enerjisi sektörünü olumlu yönde etkileyen diğer faktörler oldu.

Üreticiler, tüketiciler, satın almacılar, uygulamacılar, yurtiçi ve yurt dışı temsilcileri… Kısacası sektörün tüm mensupları, Güneş Enerjisi Fuarı’nda bir araya geldi.

Fuarla ilgili çalışma raporu ve istatistik sonuçlarını ekte bilgilerinize arz ederiz.

Saygılarımızla,

Voli Fuar

SOLAREX İSTANBUL FUARININ GENEL TANITIMI

 

FUAR ADRES BANKASI:

Güneş Enerjisi Fuarının  başarılı bir şekilde gerçekleştirilebilmesi için yoğun bir çalışma dönemine giren ekibimiz; aynı zamanda sektörel dergi yayıncısı olmamız nedeniyle bilgiye ulaşmakta zorlanmadı. İstmag Magazin Gazetecilik tarafından aylık periyotlarla yayınlanan Solarex Magazin Dergisi, fuarın Ana Basın Sponsoru oldu ve hazırlık aşamasından itibaren fuarla ilgili her türlü gelişmeyi okuyucularına duyurdu.

Bugüne kadar çıkardığı dergileriyle tüm sektörü kucaklayan yayıncılık anlayışımız, fuarımızda bizim en büyük destekçimiz oldu. Gerek dergimiz müşterileri gerekse okuyucuları fuarımızı öncelikli ziyaret eden kitle oldular.

Ayrıca tüm resmi makamlar, web siteleri, sektörel dokümanlar ve dergiler aracılığıyla da bu bilgiler desteklenmeye çalışıldı.

Önceki senelerinde başarı ile gerçekleştirilen ve bu başarısını özellikle 2017 senesinde Müşteri Anketlerindeki %98’lik memnuniyet oranı ile kanıtlayan, Solarex İstanbul Fuarı’nın ziyaretçi datası da, bir sonraki Solarex İstanbul Fuarı’nın ziyaretçi temelini oluşturdu.

 

FUARIN DUYURULMASI:

Solarex İstanbul Fuarının tanıtım çalışmalarından bazıları aşağıda belirtildiği gibidir:

Daha öncede belirtildiği gibi, fuarın ana basın sponsoru Solarex Magazin Dergisi olmakla beraber, çok sayıda dergi de fuara destek veren yayınlar arasında yer aldılar. Bu dergiler aracılığı ile tüm Türkiye’deki sektör mensuplarına ulaşıldı.

Ayrıca sektörün en önemli dergilerinde fuara ait ilanlar yayınlandı, ilgili kurumlar tarafından binlerce kişiye duyurular geçildi, birçok web sitesinde ve genel – yerel medya kuruluşlarında fuara ait haberlere yer verildi.

Ekonomi Bakanlığı tarafından fuara özel alım heyeti programı düzenlendi. Fuarı ziyaret eden alım heyeti, iki gün boyunca fuar alanında üst düzey görüşmeler gerçekleştirdiler. Ayrıca, Mena ülkelerine özel alım heyeti çalışması yapılmıştır, yoğun katılımın olduğu Mena ülkeleri heyeti, fuar süresince iş bağlantıları yaptılar.

Sanayinin merkezi konumundaki site ve Organize Sanayi Bölgeleri’nde davetiyeler dağıtılarak, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin belirlemiş olduğu metrobüs duraklarında raket reklam ilanları girilerek çok çeşitli tanıtım faaliyetleri yürütüldü.

Dünyanın en önemli güneş enerjisi fuarlarını ziyaret ederek ziyaretçi pazarlaması yapıldı ve yabancı ziyaretçiye yönelik kampanyalar düzenlendi.

Fuar davetiyesi olarak toplam 300.000 Adet davetiye dağıtılmıştır. Bunun 250.000’i Voli Fuar faaliyetleri ile ve kalanı katılımcıların müşteri davetleri şeklinde gerçekleştirilmiştir.Yüz yüze pazarlama faaliyetleri yürütüldü ve katılımcılara davetiye gönderimi yapıldı.

Ve tüm bunların haricinde medya çalışması ile ulusal ve yerel tüm TV, Radyo, Gazete ve dergilerde fuar öncesi, fuar açılışı ve sonrası olmak üzere haberlerimizin ve reklamlarımızın başarılı bir şekilde yer alması amaçlanmıştır.  Bu amaçla;

Tv Kanalları, gazeteler, radyolar, haber ajansları, web portalları ve sektörel dergilerle reklam çalışmaları yapıldı.

 

İSTATİSTİK: ZİYARETÇİ ve KATILIMCI

 

Solarex İstanbul Fuarı Toplam Ziyaretçi Sayısı: 20.158

 

Günlere Göre Ziyaretçi Dağılımı

1. gün   :            6.977

2. gün   :           6.818

3. gün   :            6.363

 

Toplam:           20.158

Yabancı Ziyaretçi Sayısı: 6.298

 

Toplam :   20.158

Yabancı Katılımcı Sayısı :  42

Yerli Katılımcı Sayısı :  160

Fuar Katılımcı Firma Sayısı :  202

 

 

ZİYARETÇİ PROFİLİ

Çoğunlukla özel sektör, siyaset, kamu kurumları, akademi ve basın, satış pazarlama yöneticileri, teknik danışmanlar, uzmanlar, mühendisler, üst düzey yöneticiler, proje gerçekleştirmek isteyen farklı sektörlerden ticari alıcılar, iş adamları, yatırımcılar, sanayi satın alma yöneticileri ve yetkilileri, acente ve distribütörler, distribütörlük ve bayilik almak isteyen firmalar, ticaret odaları ve sektör kurumları…

 

 

KATILIMCI ÜRÜN GRUPLARI

 

Fotovoltaikler

Hücreler, modüller, inverterler (evirici), ölçme ve kontrol teknolojileri, şarj cihazları, piller, kablolar, konnektörler, bağlantı kutuları, güneş takip sistemleri, kurulum aparatları, bina entegre çözümler (BIPV), “Stand Alone” sistemler, güneş enerji santralleri, enerji depolama sistemleri, EPC firmaları, jel aküler, solar kablolar, anahtar teslim on-grid off-grid sistemler, solar pompalar, kojenerasyon, regülatörler, solar aydınlatma, güç kaynakları, güneşle çalışan tüketici ürünleri, waferlar, malzeme ve üretim ekipmanları…

 

Termal Teknolojileri

Soğurucular, kaplamalar, kollektörler, bağlantı parçaları, genleşme tankları, degazörler, ısı transferi akışkanları, ölçme ve kontrol teknolojisi, montaj sistemleri, depolama tankları, üretim teknolojileri ve ekipmanları, havalandırma, soğutma, bina entegre çözümler, ısıl işlem, güneş termal enerji santralleri…

 

Diğerleri

Araştırma ve geliştirme, test enstitüleri, sektörel basın ve diğer yayıncılar, eğitim, finansman, organizasyonlar, dernekler, sigortacılar, üniversiteler, danışmanlar…